Ambiente Pojemnik na żywność 0,3L
To, jak układać różne produkty w lodówce czy w szafkach ma znaczenie – to właśnie wybór miejsca może wpływać na porządek lub jego brak. Jak przechowywać owoce i warzywa w kuchni, aby zawsze miały swoje miejsce, ale przy tym były łatwo dostępne i jak najdłużej zachowywały świeżość? Poznaj nasze porady!
Jak przechowywać owoce i warzywa w kuchni?
Na owoce i warzywa warto zarezerwować zarówno miejsce w lodówce, jak i poza nią. Nie wszystkie z nich dobrze utrzymują się w tak mocno schłodzonym miejscu, dlatego warto wiedzieć, jak zachowują się konkretne rodzaje, by znaleźć im odpowiednie miejsce. Te, które nadają się do lodówki, mogą być przechowywane w dolnej szufladzie, a te, które lepiej przechowywać poza nią, mogą leżeć np. na blacie lub na stole jadalnianym.
Sprawdź nasze akcesoria do organizacji w kuchni!
Przechowywanie owoców – w jakim miejscu je trzymać?
W lodówce możesz przechowywać takie owoce jak:
- jabłka;
- borówki i inne jagody;
- winogrona;
- cytrusy;
- śliwki;
- morele;
- kiwi;
- figi;
- granaty.
Taki sposób przechowywania sprawi, że przez dłuższy czas zachowają swoją konsystencję. Ponadto spowolni to proces dojrzewania owoców, co też ułatwi Ci przechowanie zapasów.
Poza lodówką warto przechowywać takie owoce jak banany, pomidory, czy niedojrzałe awokado. Dobrze przechowuje się również ananas i niedojrzałe mango.
Jak przechowywać warzywa?
W temperaturze pokojowej możesz przechowywać takie warzywa, jak ziemniaki, cebulę i czosnek. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby były przechowywane w chłodnej spiżarce – w zwykłym mieszkaniu krócej pozostaną świeże. W lodówce warto zaś przechowywać właściwie większość warzyw, np. brokuły, kalafiora, kapustę, marchew, burak, rzodkiewki, czy ogórki. Warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo dojrzałe lub niedojrzałe są konkretne egzemplarze i jeśli nie masz wystarczającej ilości miejsca w lodówce, te twardsze przechowywać na blacie kuchni lub na stole.
Jak długo można przechowywać owoce i warzywa?
Odpowiedź na to pytanie jest zależna od tego, w jakim stanie są kupione przez Ciebie owoce i warzywa. Te mniej dojrzałe można przechowywać dłużej, a te bardziej – krócej. Nie bez znaczenia jest też pora roku i panująca temperatura. Zawsze w pierwszej kolejności zwracaj uwagę na to, jak wygląda i pachnie konkretny owoc lub warzywo. Istnieją jednak średnie wartości, które mogą pomóc Ci oszacować, jak długo możesz trzymać konkretne produkty:
- banany: 2-7 dni;
- jabłka: do 6 tygodni w lodówce;
- pomarańcze: do 4 tygodni w lodówce;
- gruszki (dojrzałe): do 2 tygodni w lodówce;
- winogrona: do 2 tygodni w lodówce;
- borówki: 3-5 dni;
- marchew: 4 tygodnie w lodówce;
- ziemniaki: 2-3 miesiące (w chłodnej spiżarce);
- kalafior: 3-7 dni.
Jak widać, różnice pomiędzy konkretnymi warzywami i owocami mogą być naprawdę duże. Ziemniaki można przechowywać naprawdę długo, gdy borówki mogą nie nadawać się do spożywania już po kilku dniach, nawet jeśli będą przechowywane w lodówce. Aby sprawniej je przechowywać, wykorzystaj różne akcesoria kuchenne.
Jakie owoce i warzywa nie powinny być przechowywane razem?
Niektóre owoce i warzywa wytwarzają duże ilości etylenu, który może powodować szybsze dojrzewanie, a co za tym idzie – psucie się produktów. Dlatego jeśli chcesz, by Twoje zapasy na dłużej pozostały świeże, nie łącz ich ze sobą! Uważaj szczególnie na:
- banany;
- jabłka;
- gruszki;
- pomidory;
- papryki.
Istnieją owoce i warzywa szczególnie wrażliwe na działanie etylenu. Wśród nich są ziemniaki, marchew, sałata, brokuły i kalafiory, a także świeże zioła. Nie łącz awokado z sałatą oraz pomidorów z ogórkami i jabłek z ziemniakami. W ten sposób możesz szybko zmarnować duże ilości owoców i warzyw. Dlatego przechowuj je osobno. Przydadzą się do tego pojemniki, lub nawet szczelnie zamykane garnki.
Pojemniki na owoce – jakie, kiedy i dlaczego użyć
Aby w Twojej kuchni panowała lepsza organizacja, warto zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki na owoce i warzywa. Produkty trzymane na blacie możesz przechowywać w naturalnych pojemnikach, np. wykonanych z drewna. Dobrze sprawdzi się też stal nierdzewna, czy wiklinowe koszyczki.
Warto zadbać o to, by jagody takie jak maliny czy truskawki były przechowywane w pojemnikach z dobrą wentylacją, np. z otworami na dnie i na górze pojemnika. Ponadto rozkrojone warzywa i owoce przechowuj w pojemnikach kuchennych o szczelnym zamknięciu. To przedłuży ich trwałość i sprawi, że nie będą przesiąkać zapachem innych produktów znajdujących się w lodówce.
Jeśli przygotowujesz przetwory np. z owoców duszonych na patelni, zadbaj o odpowiednie wyparzenie słoików do ich przechowywania! Warto też pamiętać o tym, że krojenie owoców i warzyw ma znaczenie. Te, które będą ukrojone równo, mogą się lepiej starzeć, jeśli nie wykorzystasz od razu całości. Dlatego wykorzystuj wyłącznie ostre noże kuchenne.
Jakie warzywa i owoce należy ukrywać przed zwierzętami?
Jeśli masz w swoim domu czworonożnych przyjaciół warto pamiętać o tym, że niektóre owoce i warzywa mogą być dla nich trujące. Dlatego nawet jeśli nie trzymasz ich w lodówce warto położyć je w miejscu, do którego zwierzęta nie mają dostępu. Do trujących warzyw i owoców zaliczają się:
- winogrona – spożycie ich może prowadzić do niewydolności nerek, szczególnie wrażliwe są na nie psy;
- cebula, czosnek i szczypiorek – zawierają związki, które mogą uszkadzać czerwone krwinki zwierząt i prowadzić do anemii;
- awokado – zawiera substancję szczególnie toksyczną dla ptaków, królików i koni;
- niedojrzałe pomidory – są trujące dla wielu zwierząt;
- surowe ziemniaki – tak jak w przypadku ludzi, mogą być niebezpieczne;
- rabarbar – zawiera szczawiany, szkodliwe dla większości zwierząt.
Warto pamiętać o tym, że psy i koty są znacznie lżejsze od ludzi, a co za tym idzie, mniejsza dawka trujących warzyw i owoców może być dla nich bardzo szkodliwa. Dlatego nawet jeśli Twój pupil zje niewielką ilość wymienionych produktów natychmiast reaguj!
Pamiętaj też o tym, że choć te produkty nie są tak szkodliwe dla ludzi, przy niektórych z nich warto uważać również przy dzieciach. Na przykład winogrona nie są co prawda trujące dla człowieka, ale ich gładka skórka i kształt może doprowadzić do zakrztuszenia się malucha. Uważaj również na owoce z pestkami oraz na twarde, trudne do pogryzienia warzywa. Niektóre owoce lepiej podawać na talerzu, proponując do użycia wygodne sztućce.
Zadbaj o łatwą dostępność warzyw i owoców
Warzywa i owoce powinny znajdować się w Twojej codziennej diecie. Są niezwykle istotne dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Zadbaj więc o ich łatwą dostępność, wspierając zdrowe nawyki swoje i swojej rodziny. Wybierz miejsce w kuchni lub w domu, obok którego regularnie przechodzą różne osoby, ustawiając tam kosz z owocami. Niech zawsze będzie pełny tak, aby każdy w dowolnej chwili mógł sięgnąć po smaczną i zdrową przekąskę. Doskonale sprawdzają się banany, jabłka, gruszki, czy borówki.
W naszej ofercie znajduje się również zastawa szklana, w której podasz soki i różnorodne desery.