Wigilijna kwaśnica z dodatkiem grzybów, ziemniaków i marchewki to pyszna, wegetariańska zupa, która świetnie sprawdzi się na świątecznym stole. Jeśli wymienisz masło na olej to może stać się także odpowiednia dla wegan. Aby ją przygotować, zaopatrz się w średniej wielkości patelnię. Danie opracował Adam Borowicz.
Co jest potrzebne na wigilijną kwaśnicę?
- 0,5 kg kiszonej kapusty + kwas z kapusty
- 1 litr wywaru warzywnego
- suszone grzyby (np. borowiki albo podgrzybki)
- 1 duża marchew
- 3 ziemniaki
- 2 duże cebule
- 2-3 łyżki mąki do zasmażki
- 1 pęczek natki pietruszki
- kminek mielony
- pieprz, sól (opcjonalnie)
- Masło do smażenia (opcjonalnie olej)
Jak przygotować wigilijną kwaśnicę z dodatkiem grzybów?
Grzyby zalej ciepłą, przegotowaną wodą i odstaw na całą noc, aby się namoczyły. Następnego dnia przygotuj na ich bazie wywar grzybowy, gotując przez ok. 30-40 minut, aż będą zupełnie miękkie. Ostudź je i pokrój na paseczki.
Przejdź do przygotowania kapusty. Posiekaj ją i dodaj do przygotowanego wcześniej wywaru warzywnego. Dodaj pół łyżeczki mielonego kminku i gotuj przez 40-50 minut aż do miękkości. Pozostaw część kapusty w zupie, a resztę odcedź i przelej do drugiego garnka. Tak ugotowaną kapustę możesz użyć do innych świątecznych potraw, takich jak krokiety, pierogi albo kapustę wigilijną. Wówczas warto połączyć ją też z sokiem z kapusty. Oczywiście jeśli jej duża ilość Ci nie przeszkadza, nie musisz odcedzać przygotowywanej właśnie zupy. Wywar z grzybów dodaj do wywaru warzywnego z kapustą. Dodaj pokrojone grzyby i dolej kwas, robiąc to stopniowo i sprawdzając, czy zupa jest odpowiednio kwaśna. Obierz marchewkę, ziemniaki, całość ugotuj i odcedź.
Na patelnię z rozgrzanym masłem dodaj drobno posiekaną cebulę i zeszklij ją. Dodaj 2 łyżki mąki i zasmażaj całość, mieszając, przez ok. 4 minuty. Dolej trzy chochle zupy do zasmażki. Wymieszaj całość i gdy stworzy jednolitą masę, dodaj do swojej kwaśnicy. Dodaj również posiekaną pietruszkę oraz pieprz. Posól, jeśli jest taka potrzeba. Podawaj kwaśnicę z ugotowaną marchewką i ziemniakami.
Dlaczego warto jeść kiszoną kapustę?
Kiszona kapusta doskonale sprawdza się jesienią i zimą. Zawiera duże ilości witaminy C, która pomaga wzmacniać odporność. Ponadto jest bogata w magnez, potas i wapń. W 100 g zawiera zaledwie 18 kcal, dlatego też jest niskokaloryczna. Można znaleźć w niej również żelazo – ok. 1,5 mg na 100 g produktu.
Czemu warto wybierać właśnie grzyby leśne?
Suszone leśne grzyby mają w sobie zdecydowanie więcej smaku, niż pieczarki czy boczniaki. Dlatego postaw właśnie na nie, gdy przygotowujesz świąteczne dania. Ponadto to dzięki nim zupa będzie miała wyjątkowy smak umami.
Czym jest smak umami?
Za smak umami odpowiada kwas glutaminowy, jeden z elementów budulcowych białka. Człowiek posiada osobne receptory, które pozwalają na wykrycie go. Najczęściej można spotkać go w mięsach, ale nie tylko. Jego dobrym nośnikiem są również grzyby, czy sos sojowy.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.