0

Jak wyczyścić przypalony garnek po powidłach?

Samodzielnie przygotowywane powidła są smaczne i lubiane. Niestety wystarczy chwila nieuwagi podczas gotowania, aby łatwo je przypalić. W konsekwencji przywarte do dna resztki śliwek trudno usunąć.

Zanim zdecydujesz się wyrzucić przypalone naczynie, wypróbuj kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci wyczyścić garnek po powidłach. Nie potrzebujesz do tego szkodliwej i kosztownej chemii, wystarczy kilka produktów, które są bezpieczniejsze dla zdrowia. Wszystkie znajdziesz w swojej kuchni (woda, płyn do naczyń, soda oczyszczona, ocet).
 

Jak wyczyścić przypalony garnek po powidłach? – Zestaw garnków 10 el. SUPERIOR

Na zdjęciu: Zestaw garnków 10 el. SUPERIOR
 

Zalej przypalony garnek ciepłą wodą

To najprostsza metoda, po którą zwykle sięga się w pierwszej kolejności. Wystarczy, że wlejesz na dno garnka lub patelni ciepłą wodę (możesz dodać też płyn do naczyń) tak, aby przykryła ona przypaloną powierzchnię. Odstaw garnek na kilkanaście minut, wylej z niego wodę i umyj razem z płynem. Po tym czasie resztki powideł powinny oderwać się od dna.
 

Jak wyczyścić przypalony garnek po powidłach? – Garnek GRANITEX 28 cm

Na zdjęciu: Garnek GRANITEX 28 cm
 

Wypróbuj sodę oczyszczoną

Jeśli metoda namaczania nie pomogła, do wody dodaj sodę oczyszczoną. Doprowadź mieszankę do wrzenia i gotuj przez kilkanaście minut. Następnie odstaw garnek na bok i zaczekaj do momentu, aż wystygnie. Gdy będzie letni, umyj go razem z płynem do naczyń delikatną ściereczką lub miękką stroną gąbki. Przypalone pozostałości śliwek usuniesz bez trudu.

 

Do wody dodaj ocet i sodę oczyszczoną

Kolejnym sposobem na wyczyszczenie przypalonego garnka po powidłach jest dodanie octu do wody. Mieszankę doprowadź do wrzenia i gotuj przez ok. 10 minut. Po tym czasie odstaw garnek z pola grzewczego i dodaj sodę oczyszczoną. Pamiętaj jednak, że ten sposób nadaje się głównie do stosowania w garnkach ze stali nierdzewnej. W przypadku naczyń z powłokami nieprzywierającymi nie powinno się korzystać z tej opcji, gdyż mogą one utracić swoje właściwości.
 

Jak wyczyścić przypalony garnek po powidłach? – Zestaw garnków 9 el. SIMPLE

Na zdjęciu: Zestaw garnków 9 el. SIMPLE
 

Roztwór wody, octu i sody możesz wylać bezpiecznie do zlewu. Następnie delikatnie umyj garnek ściereczką lub miękką stroną gąbki. Resztki powideł powinny odkleić się od dna. Unikaj stosowania metalowych zmywaków, które mogą zarysować powierzchnię garnka, trwale ją uszkadzając. Umyj naczynie wodą z płynem, dobrze opłucz i osusz, aby uniknąć pojawienia się nieestetycznych plam z wody.
 

Jak wyczyścić przypalony garnek po powidłach? – Zestaw garnków PRESTIGE PLUS

Na zdjęciu: Zestaw garnków PRESTIGE PLUS
 

Smażąc powidła, staraj się regularnie je mieszać, najlepiej za pomocą drewnianej lub silikonowej szpatułki. Takie akcesoria kuchenne nie zniszczą Twoich garnków ani patelni. Jeśli z jakichś przyczyn śliwki przypaliły się, podejmij próbę ich usunięcia, korzystając z bezpiecznych, domowych sposobów. Dopiero gdy te zawiodą, sięgnij po pozostałe metody.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2020

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności