Czy wiesz, jaki garnek do gotowania ryżu wybrać? Dowiedz się, jakiej wielkości powinien być oraz z jakich materiałów powinien być wykonany. Dobrze przygotowany ryż może być podstawą wielu ciekawych dań, dlatego warto wiedzieć, jak szybko i sprawnie można go ugotować.
Ryż – warto wiedzieć, jak go przygotować
Ryż może mieć różnorodne kształty i konsystencje. Od zupełnie sypkiej po kleistą i gęstą, wykorzystywaną do np. tworzenia pysznego sushi. Przygotowanie go polega niemal zawsze na ugotowaniu go w wodzie lub w innym płynie (np. w mleku, mleczku kokosowym itd.). W jego przypadku ważne są jednak proporcje ryżu do płynu, dobór dodatków (soli, octu ryżowego, cukru itd.) oraz czas gotowania. To od tego zależy, jak ostatecznie będzie smakował. Nie jest to jednak zadanie szczególnie trudne i nawet początkujący kucharz powinien sobie z nim poradzić.
Garnek do gotowania ryżu – jaki powinien być?
Jeśli nie wiesz, jaki garnek do gotowania ryżu wybrać, śpieszymy z pomocą. Na rynku możesz znaleźć specjalne urządzenia, przeznaczone głównie do tego zadania. Są one bardzo popularne w Azji, jednak w Polsce niewiele osób się na nie decyduje i większość gotuje ryż w zwyczajnym garnku. To nie jest błąd: właściwie każde dobrej jakości naczynie o wystarczająco wysokich ściankach nadaje się do tego zadania.
Wybierając garnek do gotowania ryżu przede wszystkim zwróć uwagę na:
- jego rozmiar;
- materiał, z którego został wykonany;
- odpowiednią pokrywkę;
- wygodny design.
Jaki garnek do gotowania ryżu najlepszy? Wybierz rozmiar naczynia
Wybierając garnek do gotowania ryżu dopasuj jego wielkość do przygotowywanej ilości. Jeśli chcesz ugotować porcję dla jednej osoby (np. 100 g) wystarczy Ci zwykły, niewielki garnek o pojemności 1,5-2 l.
Aby zawsze dobrze wybrać garnek, możesz przeliczyć potrzebne ilości składników. 0,5 l ryżu to ok. 380 g. Zazwyczaj gotuje się go w proporcji 1:1 z wodą, co oznacza, że potrzebujesz garnka o pojemności ok. 1,5 l, aby mógł bezpiecznie zmieścić 1 l płynów. Pamiętaj jednak, że ryż pęcznieje, dlatego wybór nieco większego naczynia też nie będzie problematyczne.
Dlaczego tak ważny jest odpowiedni dobór garnka? Przede wszystkim ze względu na oszczędności. Mniejszy garnek pozwoli na szybsze ugotowanie ryżu, co zaoszczędzi Twój czas i energię. Większe naczynia wolniej się rozgrzewają, a ponadto potem wymagają większej ilości wody i np. miejsca w zmywarce, aby je umyć. Dlatego warto wybierać mniejsze naczynia, gdy jest taka możliwość.
Garnek do gotowania ryżu – odpowiedni materiał
Garnek do gotowania ryżu może być wykonany z dowolnego, dostępnego na rynku materiału. Bardzo dobrze sprawdzą się jednak naczynia z nieprzywierającą powłoką. Ryż może być dość klejący, a co za tym idzie, może przywierać do ścianek. Wybór garnka nieprzywierające właściwościach po prostu ułatwi Ci gotowanie. Możesz wybrać takie garnki, jak garnek GRANITEX czy NATUR. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z takich naczyń wiąże się z korzystaniem z akcesoriów drewnianych lub silikonowych. Używanie metalowych elementów może zarysować powłokę i sprawić, że ta straci swoje właściwości.
Innym dobrym wyborem będzie zwykły garnek ze stali nierdzewnej. Zwróć jednak uwagę, aby był stworzony ze stosunkowo grubej warstwy materiału. To zapobiegnie odkształcaniu się naczynia w trakcie gotowania.
Pamiętaj, że kupując garnek do gotowania ryżu należy sprawdzić, czy jest on kompatybilny z Twoją kuchenką (np. ceramiczną, gazową, indukcyjną). Informacje na ten temat znajdziesz zwykle na naczyniu, jego opakowaniu lub stronie marki.
Pokrywka – ważny element garnka do gotowania ryżu
Jeśli wybierasz garnek do gotowania ryżu postaw na taki, który posiada pokrywkę lub dokup ją osobno. To bardzo ważne, dlatego że korzystanie z niej pozwoli Ci zaoszczędzić energię w trakcie gotowania oraz przyśpieszyć cały proces.
Chcesz jeszcze mocniej zaoszczędzić energię podczas gotowania ryżu? Około 2-3 minuty po zagotowaniu się wody wyłącz swoją kuchenkę i odczekaj odpowiedni czas (zwykle ok. 10-30 minut) – ryż pozostawiony na kuchenkę, w garnku pod przykrywką sam się „zaparzy”, bez konieczności zużywania energii.
Pokrywka powinna być wykonana z tego samego materiału, co garnek (np. ze stali nierdzewnej, żeliwa) lub ze szkła i/lub silikonu wysokiej jakości, odpornego na wysokie temperatury.
Jaki jest wygodny garnek do gotowania ryżu?
Poza wielkością, wykorzystanym materiałem oraz pokrywką ważny jest też design garnka do gotowania ryżu. To on będzie wpływał na to, czy naczynie będzie wygodne w użytkowaniu, czy też nie. Zwróć szczególną uwagę na jego uchwyty. Powinny być duże, mocne, bez dziur pomiędzy mocowaniami z korpusem garnka. Dzięki nim w łatwy sposób przeniesiesz garnek w dowolne miejsce.
Możesz również wybrać naczynie z dodatkowymi funkcjami. Garnek z lejkiem oraz systemem sitek w pokrywkach może pomóc Ci w wygodnym odcedzaniu ryżu po ugotowaniu. Należy jednak pamiętać, że tego typu systemy są tworzone raczej z myślą o odcedzaniu makaronów lub warzyw, dlatego odcedzanie sypkiego ryżu może nie być możliwe w przypadku niektórych modeli.
Jak gotować ryż w garnku? Zwróć na to uwagę!
W Polsce ryż często jest dostępny w woreczkach z tworzywa sztucznego o pojemności ok. 100-200 g. I o ile tego typu porcje mogą ułatwić jego odmierzanie, tak wiele osób gotuje ryż bez wyjmowania go z tego opakowania. Lepiej jednak to zrobić i po prostu ugotować ryż w garnku z wodą. W ten sposób ograniczasz cząsteczki mikroplastiku, które mogą przedostać się zarówno do Twojego organizmu, jak i do wody.
Garnek do gotowania ryżu – pewnie masz odpowiedni w domu!
Garnek do gotowania ryżu może, ale nie musi być specjalistycznym naczyniem. Prawdopodobnie masz już w swojej kuchni odpowiedni do tego model i jeśli tak jest, wykorzystaj go, zamiast kupować nowe naczynie. Jeśli z kolei brakuje Ci odpowiedniego, skorzystaj z oferty marki Gerlach i wybierz nowy garnek dopasowany do swoich potrzeb, który na pewno sprawdzi się jako garnek na prezent. Nasze produkty zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów i doskonale sprawdzają się do wielu zadań, które staną przed Tobą w kuchni.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jaki garnek do smażenia frytek?
Jaki garnek do smażenia powideł i dżemów?
Jaki garnek do smażenia mięsa?
Jaki garnek do pieczenia chleba wybrać?
Jaki garnek do gotowania bigosu wybrać?
Jaki garnek do gotowania rosołu wybrać?