0

Nawożenie kwiatów doniczkowych zimą – jak często należy to robić?

Nawożenie kwiatów doniczkowych to czynność, którą należy co jakiś czas powtarzać w trosce o swoje rośliny. Jak jednak często należy robić to zimą? Dowiedz się, dlaczego tej czynności nie warto zaniedbywać.

Czemu nawożenie kwiatów doniczkowych jest tak ważne?

Nawożenie kwiatów doniczkowych jest niezwykle istotne dla utrzymania ich w dobrej kondycji. Rośliny w trakcie wzrostu wykorzystują substancje mineralne znajdujące się w glebie, co sprawia, że ta stopniowo jałowieje. W przypadku roślin dzikorosnących gleba częściowo naturalnie uzupełnia swoje braki, np. poprzez deszcze, czy działalność zwierząt.

Niestety, w sztucznych warunkach, takich jak hodowla rośliny w donicy, możliwości są po prostu ograniczone. Dlatego też ważne jest to, aby uzupełniać w miarę regularnie substancje mineralne poprzez używanie nawozów.

Jak często należy nawozić kwiaty doniczkowe zimą?

W okresie zimowym rośliny rosną wolniej. Dotyczy to również kwiatów doniczkowych, które reagują na długość dnia. Z tego powodu w tym okresie warto ograniczyć również nawożenie. To jednak nie oznacza, że należy z niego zupełnie rezygnować! Zazwyczaj dobrym rozwiązaniem jest nawożenie roślin dwa razy rzadziej, niż standardowo, np. zamiast co 2 tygodnie, możesz robić to co 4 tygodnie.

Jest to jednak bardzo ogólna zasada. Dlatego też nim podejmiesz decyzję związaną z Twoimi roślinami, sprawdź wymagania trzymanego w swoim domu gatunku. Ważne jest również to, aby sprawdzić, jak działa konkretny nawóz oraz stosować go zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak użyźnić glebę kwiatów doniczkowych bez użycia kupnego nawozu?

Używanie kupnych nawozów do kwiatów doniczkowych jest zwykle najłatwiej dostępnym oraz najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie roślinie wszystkich potrzebnych substancji, dzięki którym będzie mogła wzrastać. Jeśli jednak nie posiadasz w danym momencie nawozu, a chcesz nieco wspomóc swoje rośliny, wykorzystaj wodę np. z gotowania ziemniaków. Ważne jest jednak, aby nie była posolona, ponieważ to może wpłynąć negatywnie na rozwój roślin.

Nawożenie kwiatów doniczkowych zimą – jaki nawóz wybrać?

Zimą lepiej nie eksperymentować. Nie zmieniaj w tym okresie nawozu do kwiatów doniczkowych, używając tego, które Twoje rośliny po prostu polubiły w okresie letnim. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kwiaty zaczynają wyraźnie źle reagować na nawóz. Wówczas zmień na taki rodzaj, który jest zalecany dla posiadanych przez Ciebie gatunków. Nie ma w tym przypadku jednego, skutecznego rozwiązania – gatunków roślin jest po prostu zbyt dużo.

Nawożenie kwiatów doniczkowych zimą – podchodź indywidualnie

Przy nawożeniu kwiatów doniczkowych zimą warto również zachować pewną elastyczność. Jeśli widzisz, że Twoja roślina wzrasta szczególnie szybko bądź przeciwnie – marnieje w oczach, dobrym rozwiązaniem może okazać się dodanie dodatkowej porcji nawozu. Pamiętaj jednak, aby dawki zmieniać ostrożnie, cały czas obserwując kwiaty doniczkowe. Nadużywanie nawozów nie jest wskazane.

Pamiętaj również o tym, aby minimalizować energię, która jest potrzebną rośliną. Jeśli np. widzisz pęd, który Ci się nie podoba, bądź taki, który zaczyna źle wyglądać, obetnij go, używając nożyczek domowych bądź sekatora. Dzięki temu roślina będzie rosła dokładnie tak, jak sobie wymarzysz.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności