Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Nie wiesz, co przygotować na wigilię w pracy? Poznaj nasze propozycje i zainspiruj się. Zobacz, na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz się na firmowe spotkanie. Co należy wziąć ze sobą i czy w ogóle jest taka potrzeba?
Wigilie firmowe – jak jest zorganizowana Twoja?
Wigilie firmowe są organizowane na różne sposoby. Zwłaszcza w większych firmach coraz częściej to wybrany zespół, np. dział HR lub administracji, zajmuje się organizacją takiego wydarzenia. Wówczas wybór miejsca, czy menu jest po stronie firmy. Pracownik nie musi zaś niczego ze sobą przynosić ani przygotowywać – wszystko jest już po prostu gotowe.
Czasem zdarza się jednak, że np. pracodawca odpowiada za część przygotowań i zapewnia napoje, czy niektóre dania, a pracownicy przynoszą część. Zdarzają się też sytuacje, kiedy to wigilia jest działaniem oddolnym pracowników i każdy zapewnia dania we własnym zakresie. Wówczas zespół między sobą uzgadnia charakter spotkania oraz – ewentualnie – kto co zapewni.
Co przygotować na wigilię w pracy? Lista
Jeśli wraz z kolegami przygotowujesz wigilię, warto podzielić się pracą. Poniżej znajdziesz listę dań, podzielonych na kategorię, które możecie przygotować.
Zupy
- barszcz czerwony
- zupa grzybowa
- krem z dyni
- krem z marchewki
Dania główne
- pierogi z kapustą i grzybami
- łazanki z kapustą i grzybami
- ryba po grecku
- śledzie – różne rodzaje
- sałatka jarzynowa
- paszteciki z kapustą i grzybami
- kapusta z grochem
- zapiekany łosoś lub inna ryba
Przekąski
- mini-kanapki świąteczne
- koreczki
Desery
- pierniczki
- makowiec
- kutia
- sernik
Napoje
- kompot z suszu
- herbata zimowa
- kawa
- różne zimne napoje i soki
Jakie dania wybrać na wigilię firmową?
Gdy wybierasz dania, które przygotujesz i weźmiesz ze sobą na wigilię w pracy musisz koniecznie zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, wybieraj dania, które możesz łatwo podgrzać lub też takie, które dobrze smakują na zimno. Ponadto postaw na takie, które w wygodny sposób przetransportujesz. Ważne jest też to, aby można było podzielić ja na stosunkowo małe porcje, tak aby każdy mógł spróbować wielu dań. W końcu to nie problem wziąć kilka porcji, ale podzielenie niektórych posiłków mogłoby być trudne.
Ile dań przygotować na wigilię w pracy?
Gdy przygotowujesz dania na wigilię w pracy, warto zwrócić uwagę na to, ile przybędzie osób. Warto postawić się odpowiednio „wyśrodkować” znajdujące się na stole przysmaki, tak aby każdy mógł się najeść, ale też, aby nie zostawić zbyt dużo resztek. Półmiski z takimi daniami trudniej będzie spożytkować, niż te, które przygotowujesz w domu.
Jeśli Twój zespół liczy do ok. 10 osób warto przygotować 6-8 potraw. Ważne jest to, aby goście mogli wybrać spośród 2-3 dań głównych, ponieważ nie każdy przepada za wszystkimi daniami. Przy zespole do 20 osób przygotuj 8-10 potraw, a przy dużym, liczącym powyżej 20 osób – co najmniej 12, chociaż ta liczba może się zwiększać.
Jak duże porcje na wigilię w pracy?
Gdy przygotowujesz danie na większe spotkanie, warto przygotować odpowiednio dużą ilość. Poniżej podane są orientacyjne porcje różnych dań w przeliczeniu na jedną osobę. Gdy przygotowujesz dania, policz wszystkich uczestników, pomnóż przez nich wielkość dania i dodaj do tego ok. 10-15%.
- Zupy: 150-200 ml
- Pierogi: 5-6 sztuk
- Ryba po grecku: 80-100 g
- Śledzie: 70 g
- Paszteciki: 1-2 sztuki
- Kapusta z grochem albo sałatka: 100-150 g
- Sernik albo makowiec: 70 g
- Kompot z suszu: 150-200 ml
Pamiętaj, że dań w trakcie wigilii może być więcej, niż zazwyczaj, dlatego warto przygotować nieco mniejsze porcje, niż gdy np. gotujesz obiad dla swoich domowników.
Co jest potrzebne do gotowania większych porcji?
Aby przygotować większe porcje dań na wigilię firmową, warto zaopatrzyć się w odpowiednie naczynia. Na przykład może sprawdzić Ci się duży garnek. Taki o pojemności 7-10 l pozwoli przygotować dużą porcję zupy za jednym razem, co w znacznym stopniu może ułatwić Ci pracę. Zwróć uwagę też na patelnie. Jeśli chcesz usmażyć rybę, wybierz taką o średnicy 28 cm.
W przygotowaniu posiłków bardzo pomocne będą również ostre noże kuchenne wykonane z twardej stali, która nie będzie szybko tępić się w trakcie obierania i krojenia warzyw. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem takiej pracy po prostu je naostrzyć.
Przydać Ci się mogą również akcesoria kuchenne. Różnego rodzaju łopatki, szpatułki itd. umożliwią Ci wygodne przygotowywanie posiłków, a np. pojemniki kuchenne ułatwią segregację produktów suchych, takich jak makarony, czy przyprawy.
Jak przygotować stół na wigilię w pracy?
Stół wigilijny powinien być elegancki. Dlatego warto postawić na biały obrus, który możesz przygotować już wcześniej. Dobrze sprawdzą się również białe serwetki, które powinny być dostępne dla każdego z biesiadników. Dania podawaj na porcelanowej zastawie, która jest trwała i również świadczy o elegancji. Przy każdej zastawie powinny znaleźć się sztućce, w takiej ilości i rodzajach, aby każdy z gości mógł wygodnie spożyć posiłek.
Napoje podaj w eleganckiej zastawie szklanej lub w kubkach bądź w filiżankach. Wodę i soki należy przelać do karafek, a nie stawiać je bezpośrednio w butelkach czy w kartonikach. Jeśli podajesz alkohol, każdy z gości powinien mieć po swojej prawej stronie powyżej talerza odpowiedni komplet kieliszków.
Sprawdź nasze akcesoria do organizacji kuchni!
Kiedy powinna odbyć się wigilia firmowa?
Wigilia firmowa powinna odbyć się jeszcze przed świętami, nim pracownicy wybiorą się na urlop. Jeśli wydarzenie organizowane jest przez pracodawcę w dobrym tonie jest, aby spotkanie odbyło się w trakcie pracy. Jeśli z kolei to oddolna inicjatywa zespołu, czy mniejszej grupy możecie spytać się o możliwość zwolnienia z zajęć, lub też zorganizować spotkanie po zakończeniu pracy, np. w piątkowe popołudnie.
Wigilia firmowa powinna trwać od 1,5 do 3 godzin. To wystarczający czas, aby wszyscy wzajemnie mogli złożyć sobie życzenia, wspólnie zjeść i porozmawiać. Zazwyczaj firmy organizują spotkania wigilijne kilka godzin przed zakończeniem pracy. Dzięki temu te osoby, które chcą spędzić wspólnie więcej czasu będą mogły na to poświęcić czas wolny.