Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
To jedno z najbardziej znanych i lubianych dań świątecznych, mimo że jest dość pracochłonne. Jak podać pierogi na wigilię? Sprawdź, jak je zaserwować dla swoich bliskich i zadbaj o ich doskonałą prezentację na stole.
Pierogi – polskie ulubione danie wigilijne
Nie da się ukryć, że wielu Polaków kocha pierogi, a zwłaszcza ceni je, jako danie wigilijne. Podawane wówczas z kapustą i grzybami są jedną z obowiązkowych potraw w większości domów. Choć to prosty przepis to w wielu domach przygotowuje się je tylko na szczególne okazje przez wzgląd na czasochłonność ich przygotowania: każdy pieróg z osobna musi zostać ulepiony ręcznie, z zachowaniem należytej ostrożności. Jego brzegi muszą zostać odpowiednio sklejone, aby farsz nie wypłynął w trakcie gotowania.
Sprawdź akcesoria do organizacji kuchni, które znajdują się w naszej ofercie!
Skąd wzięły się polskie pierogi?
Historia polskich pierogów prawdopodobnie zaczyn się w Chinach, gdzie tworzono różnego rodzaju ciasta nadziewane. Zaczęły się one rozprzestrzeniać przez Jedwabny Szlak, a do Polski zostały przywiezione w XIII wieku przez Tatarów. Pierwsze wzmianki na ich temat można znaleźć w źródłach historycznych z XVI wieku. W jednym z pierwszych opisów pojawiają się informacje na temat pierogów nadziewanych mięsem, rybami i warzywami.
Jak podać pierogi na wigilię? Krok po kroku
Aby odpowiednio podać pierogi na wigilię, musisz wziąć pod uwagę:
- rodzaje serwowanych pierogów,
- ich gotowanie,
- uzupełnienie dania,
- sposób serwowania,
- dodatki na stole.
Warto prześledzić ten proces krok po kroku, aby podane pierogi prezentowały się na stole jak najlepiej.
Jakie pierogi na wigilię?
Klasycznie na wigilii pojawiają się pierogi z kapustą i grzybami. Częste są też pierogi ruskie, z farszem na bazie ziemniaków i twarogu, choć z tego drugiego czasem rezygnuje się w trakcie tej konkretnej wieczerzy. Ponadto możesz podać dowolne bezmięsne pierogi, np. z pieczarkami i serem, albo na słodko (ze śliwkami, z jabłkami itd.). Warto postawić na 2-3 rodzaje pierogów, tak aby każdy z gości mógł wybrać swoje ulubione. Pamiętaj, że go przygotowania farszu przydadzą Ci się ostre noże kuchenne. Warto naostrzyć je przed użyciem – to znacznie ułatwi Ci pracę.
Gotowanie pierogów – to bardzo ważny etap!
Choć pierogi możesz przygotować wcześniej, ich gotowanie warto zacząć niedługo przed wigilią. Możesz wrzucać do garnka zarówno te świeżo przygotowane, jak i te gotowe. Ważne jest jednak to, aby gotować je wystarczająco długo. Nie powinny być surowe, ani zamrożone, ale też nie możesz ich rozgotować. Inaczej po podaniu na stole nie będą się dobrze prezentować.
Pierogi gotuj, używając dużego garnka. Do wyciągania ich przydadzą Ci się akcesoria kuchenne, takie jak np. łyżka cedzakowa. Dzięki niej szybko i sprawnie „złapiesz” pływające pierogi, przekładając je na talerz czy półmisek.
Uzupełnij pierogi dodatkami!
Wiele osób po przygotowaniu układa pierogi warstwowo, np. w misce. Jednak jeśli ułożysz je po prostu jeden na drugim, mogą się posklejać. Dlatego warto uzupełnić to danie dodatkami, które również wpłyną pozytywnie na ich smak. Jeśli przygotowujesz pierogi wytrawne warto na patelni przygotować cebulę zeszkloną na tłuszczu. Jej niewielką ilość wykładaj na każdą kolejną warstwę pierogów. Możesz użyć do tego pędzelka silikonowego, który pomoże Ci w pełni je pokryć.
Pierogi na słodko możesz posmarować olejem kokosowym, którego smak i aromat dobrze łączy się z deserowym smakiem owocowych lub twarogowych przysmaków.
Jak podać pierogi na wigilię?
Podając pierogi na wigilię, możesz zrobić to na kilka różnych sposobów. Jeśli stawiasz na pierogi zapiekane w piekarniku, możesz użyć do serwowania naczynia, w którym się piekły. Można też podać je w misce, przełożone wspomnianą już cebulą z tłuszczem, albo wyłożyć je na półmiskach – to, jaka opcja będzie lepsza, zależy od tego, jakie naczynia posiadasz i ile osób Cię odwiedza. W niektórych sytuacjach dobrze sprawdzają się również indywidualne porcje.
Jeśli na stole znajdzie się więcej, niż jeden rodzaj pierogów, pamiętaj, aby każdy z nich ułożyć na innym półmisku lub w innej misce, a przy nich położyć np. karteczkę z opisem, co się w nich znajduje.
Półmisek z pierogami warto ozdobić, np. liśćmi sałaty, albo pokruszonymi orzechami. Nie zapomnij też o tym, aby obok nich znalazły się odpowiednie sztućce, które pozwolą na ich łatwe nakładanie na talerze.
Co podać do pierogów na wigilii?
Gdy serwujesz pierogi, zadbaj o to, by na stole znalazła się szklana zastawa, w której podasz wodę, kompot z suszu i ewentualnie inne napoje. Ponadto do pierogów ruskich lub z kapustą oraz grzybami możesz podać również barszcz czerwony, serwowany w kubku lub w bulionówce. Nie zapominaj o tym, aby każdy z gości miał dostęp do serwetki, papierowej lub materiałowej.
Co zrobić z pierogami po wigilii?
Jeśli pierogów było dużo, może okazać się, że po wigilii wciąż część z nich zostanie. Wówczas możesz włożyć je do lodówki i spożyć w ciągu kolejnych 2-4 dni. Pamiętaj jedynie, aby przechowywać je w bezpiecznych pojemnikach kuchennych, które będą wcześniej wyczyszczone i szczelnie zamknięte.
Takie pierogi możesz odgrzewać, używając patelni lub też zrobić to w mikrofalówce. Ten drugi sposób pomoże Ci na zaoszczędzenie czasu oraz ograniczy brudzenie naczyń – pierogi można odgrzać na talerzu, na którym będą serwowane na stole.
Jak ozdobić wigilijny stół?
Ozdoby na wigilijnym stole powinny być przemyślane, tak aby nie zabierały nadmiaru miejsca i nie przeszkadzały w trakcie wigilii, ale jednocześnie by wprowadzały odpowiedni klimat. Warto umieścić na nim jeden, niewysoki i niezbyt duży stroik, albo ustawić lampki czy świeczki. Pamiętaj o tym, że bardzo ważna przy wprowadzaniu ozdób jest odpowiednia skala. Większy stół będzie potrzebował proporcjonalnie większej ozdoby, by wyglądać dobrze.
Pamiętaj, że za najbardziej elegancki kolor przy stole uważa się biel, dlatego też jeśli chcesz uzyskać właśnie taki efekt, niech ona będzie Twoją bazą. Ponadto możesz postawić na dodatki w kolorach kojarzących się ze świętami: zielenie, borda, złoto czy srebro doskonale sprawdzi się w ten świąteczny wieczór.