Jesień to czas na grzyby! Zbieranie tych leśnych darów to dla wielu tradycja. Poranki spędzone wspólnie na szukaniu tych najsmaczniejszych i najbardziej pożądanych gatunków pozwalają na cieszenie się otaczającą naturą i zacieśnianiem więzi. Jakie potrawy z grzybów przygotować? Poznaj nasze propozycje!
Dlaczego warto jeść grzyby?
Grzyby to dary jesieni, które w tym sezonie pozwalają na urozmaicenie diety. Są aromatyczne, a ich smak umami sprawia, że w prosty sposób można uzyskać naprawdę wyśmienicie smakujące dania. Ponadto są niskokalorycznym dodatkiem, który pomaga dostarczyć organizmowi cennych mikro- i makroelementów. Dlatego też mogą być dobrym uzupełnieniem zbilansowanej diety i warto w tym okresie przygotować potrawy z grzybów.
Jakie potrawy z grzybów można przygotować?
- sos grzybowy – na bazie grzybów, cebuli i śmietany, doskonale pasuje do mięs, makaronów, ziemniaków czy ryżu;
- zupa grzybowa – możesz przygotować ją na wiele sposobów. Jest niezwykle aromatyczna;
- risotto – kremowe risotto z dodatkiem grzybów zawsze jest wyśmienite;
- jajecznica z grzybami – jeśli masz ochotę na aromatyczne śniadanie;
- pierogi z grzybami – tradycyjnie podawane w Polsce na wigilię, jednak możesz przygotować je w dowolnej porze roku;
- tarta z grzybami – kruche ciasto połączone z grzybami i serem jest ciekawym pomysłem na obiad;
- placki ziemniaczane z dodatkiem grzybów – to pozwoli Ci na urozmaicenie codziennych obiadów;
- krokiety z grzybami – jeśli chcesz stworzyć pyszny obiad, który przy okazji w wygodny sposób weźmiesz ze sobą do pracy.
Przepisy na potrawy z grzybów
Na naszej stronie znajdziesz wiele ciekawych, sezonowych przepisów z wykorzystaniem grzybów. Zainspiruj się nimi i stwórz wyjątkowe dania dla swoich najbliższych:
- kaczka duszona z grzybami;
- zupa z dyni z kurkami;
- zapiekanka grzybowa;
- makaron z kurkami;
- tofucznica z kurkami;
- krupnik zabielany z grzybami;
- kremowe risotto z borowikami;
- podpłomyki z kurkami;
- kanapka z szarpanymi boczniakami BBQ.
Jeśli przygotujesz jakiś przepis i podzielisz się nim na swoich profilach na mediach społecznościowych, nie zapomnij nas oznaczyć!
Jakie grzyby do czego?
Różne gatunki grzybów mają różne smaki i w inny sposób łączą się z konkretnymi składnikami. Dlatego też warto wiedzieć, jakie połączenia smakują najlepiej. Przykładowo, borowiki doskonale pasują do zup, sosów oraz różnego rodzaju risotto, dlatego że ich intensywny, orzechowy smak dobrze wzbogaca tego typu dania. Kurki są idealne do jajecznicy i makaronów. Są pieprzne, lekko pikantne i dzięki temu dobrze podkreślają te smaki. Maślaki z kolei są doskonałe w formie duszonej, np. możesz wykorzystać je do duszonego drobiu i gulaszów. Kanie często przygotowuje się jak kotlety, smażąc na patelni.
Jednym z najłatwiej dostępnych i najbardziej uniwersalnych typów grzybów są pieczarki. Nie są one tak bogate w smaki i aromaty jak te, które rosną w lesie, jednak wykorzystasz je również na co dzień, do przygotowania różnego rodzaju dań, także tych zapiekanych.
Warto zwrócić uwagę również na rosnące pod ziemią trufle. Są one dość drogie, jednak ich intensywny, ziemisty smak oraz aromat sprawiają, że doskonale nadają się jako unikatowa przyprawa.
Jak przygotować świeże grzyby do gotowania?
Grzyby należy odpowiednio przygotować. Zacznij od ich dokładnego oczyszczenia. Usuń z nich piasek, igliwie i inne zanieczyszczenia. Możesz przetrzeć je za pomocą czystej ściereczki. Następnie, jeśli tego wymagają, obierz z ich kapeluszów skórkę. Wytnij również uszkodzone, czy poczerniałe elementy. Następnie przygotowuj je zgodnie z przepisem.
Pamiętaj, że niektóre grzyby bez obróbki cieplnej mogą być ciężkostrawne, a inne w ogóle nie nadają się do spożywania przed nią. Przykładowo, maślaki zawierają w swoim składzie substancję, która sprawia, że po spożyciu ich na surowo możesz mieć problemy z trawieniem. Surowe kurki są po prostu ciężkostrawne, a kani w ogóle nie należy jeść w tej formie. Smardze należy gotować co najmniej 10 minut przed spożyciem, a opieńki co najmniej piętnaście. Surowe gąski mogą być trujące.
Jak przygotować suszone grzyby do gotowania?
Jeśli chcesz przygotować danie na bazie suszonych grzybów, zacznij od opłukania ich pod bieżącą wodą, a następnie usuń ewentualny kurz lub resztki. Umieść je w misce lub w garnku, zalej wodą bądź mlekiem i odstaw na minimum 30 minut. Im dłużej będą się moczyć, tym bardziej intensywny będzie ich smak.
Następnie odcedź grzyby. Wodę możesz wykorzystać jako bazę do sosu czy zupy – powstanie z niej aromatyczny wywar. Grzyby odciśnij z nadmiaru wody. Tak przygotowane grzyby są gotowe do dalszej obróbki: krojenia, gotowania, smażenia itd.
Uważaj, gdy wykorzystujesz leśne grzyby!
Potrawy z grzybów są naprawdę pyszne, jednak jeśli korzystasz z leśnych grzybów, zachowaj wszystkie środki ostrożności i uważnie sprawdzaj, czy wśród Twoich zbiorów lub zakupu nie znajdują się trujące gatunki. Niektóre z nich są bardzo podobne do tych jadalnych. Muchomor sromotnikowy może bardzo przypominać pieczarki, muchomor plamisty jest zaś podobny do kani. Zasłoniak rudy jest bardzo podobny do rydza, a w swoim składzie zawiera toksynę uszkadzającą ludzkie nerki.
Pamiętaj, aby zawsze dokładnie sprawdzać grzyby, najlepiej kilkukrotnie, w kilku różnych źródłach. Kieruj się nie tylko wiedzą własną, ale również skonsultuj się z innymi i porównaj zebrane grzyby z np. zdjęciami w atlasie, fotografiami dostępnymi online, czy z wybraną aplikacją na telefon, która rozpoznaje rosnące w lesie gatunki. Zatrucie grzybami może być naprawdę groźne dla Twojego zdrowia i życia, dlatego zrób wszystko, by to ryzyko ograniczyć do minimum.