Najlepszym sposobem na zatrzymanie smaku lata jest przygotowanie owocowych przetworów. Możemy wykorzystywać je do przygotowania przeróżnych deserów, ciast, dodawać do herbaty albo po prostu delektować się nimi prosto ze słoiczka. Są nie tylko pyszne i słodkie, zawierają witaminy, ale również przypominają nam o miłych momentach spędzonych podczas upalnego lata. Ponadto można je długo przechowywać, np. w pojemnikach szklanych.
Dżemy
Zaczynamy od dżemów, gdyż są one najpopularniejsze ze wszystkich przetworów. Możliwości smakowych dżemów jest mnóstwo, zaczynając od tych klasycznych takich jak smak truskawkowy, morelowy lub porzeczkowy. Jednak my szczególnie polecamy sporządzenie dżemów jagodowych lub jeżynowych, gdyż bardzo rzadko można znaleźć je na sklepowych półkach, a gdy już na nie natrafimy, ich cena często powduje, że słoiczek odkładamy na półkę.
Dlaczego jeszcze warto postawić na dżemy jagodowe lub jeżynowe? To proste! Aby zdobyć te owoce, nie musimy ich kupować lub uprawiać w przydomowym ogródku. Wystarczy jeden wypad za miasto do lasu, aby nazbierać wystarczającą dla nas ilość. Jagody zbierajmy najlepiej w lipcu, natomiast jeżyny w połowie sierpnia, gdy wtedy odpowiednio dojrzeją w słońcu i nabiorą apetycznego kształtu i słodkiego smaku.
Konfitura
Czym różni się konfitura od dżemu? Otóż można by rzec, swoją szlachetnością – bowiem wyróżnia się całymi dorodnymi owocami. Prawdziwą konfiturę rozpoznasz po całych owocach zanurzonych w gęstym, słodkim sosie. Ze względu na rozmiary owoców, warto sięgnąć po wiśnie, czereśnie, morele lub śliwki. Największym rarytasem jest konfitura z płatków róży, posiada ona delikatny, ale bardzo charakterystyczny smak, który uwiedzie każdego, kto spróbuje tej magicznej mikstury.
Marmolada
Marmoladę warto mieć schowaną w kredensie, gdy przygotujemy na podwieczorek gofry, puszyste naleśniki lub wypieki – marmolada nadaje się bardziej, niż dżemy ze względu na swoją konsystencję. Ale jak marmoladę przygotować? Najważniejszym etapem w jej przyrządzeniu jest utracie owoców na jednolitą masę, dlatego w tym przypadku najbardziej nadają się: morele, brzoskwinie, gruszki, truskawki lub jabłka. W przypadku marmolady możemy jak najbardziej pokusić się o wymieszanie kilku owoców, aby uzyskać ciekawe połączenia smakowe na przykład truskawkowo-malinowy lub gruszkowo- jabłkowy.
Soki
Każdy z nas zapewne przepada za sokami owocowym, dlatego przygotowując je, nawet w większej ilości, nie musimy martwić się o to, że się zmarnują lub zepsują. Najchętniej przyrządzanym z soków jest sok malinowy, ponieważ jest doskonałym lekarstwem podczas przeziębienia i grypy, które dopadają nas w miesiącach jesiennych i zimowych. Maliny zawierają duże ilości witaminy C, która wzmacnia odporność, kwas salicylowy, który sprzyja poceniu się, co obniża gorączkę, oraz olejki eteryczne działające rozgrzewająco i antyseptycznie.