Czy wiesz, jak przekopać ogródek z obornikiem, tak aby wzbogacić glebę i aby Twoje rośliny rosły jak najlepiej? Dowiedz się, przy jakich roślinach tego rodzaju nawóz jest najlepszy oraz w którym momencie wzrostu należy go wykorzystać. Jaki jest jego skład i dlaczego pozytywnie wpływa na żyzność gleby? Jakie akcesoria ogrodowe Ci się przydadzą?
Czym jest obornik i jakie ma właściwości?
Obornik powstaje ze świeżego lub przefermentowanego moczu i kału zwierząt, zmieszanego ze ściółką (np. słomą). Zawiera on wiele składników, które wzbogacają glebę i jest naturalnym sposobem na zwiększenie warstwy próchnicy w glebie. Pobudza on życie mikrobiologiczne w ziemi, pozytywnie wpływa na wielkość plonów i pomaga w regeneracji. Istnieje kilka jego rodzajów, np. mierzwa, kompostowany czy wcześniej już wspomniany fermentowany.
Skąd wziąć obornik do przekopania ogródka?
Obornik do przekopania ogródka można wziąć z kilku miejsc. Przede wszystkim możesz wziąć go od lokalnego gospodarza. To zazwyczaj najtańszy sposób, z którego warto skorzystać, jeśli masz dość duży ogródek. Jeśli możesz, stawiaj na obornik pochodzący z niewielkich gospodarstw, które nie stosują mocnej chemii czy nadmiernej ilości leków.
W sklepach ogrodniczych, centrach handlowych, a także w sklepach internetowych można znaleźć obornik w workach, przekompostowany. Zwykle ma on mniej intensywnych zapach. Jest też dostępny obornik granulowany, który uchodzi za najwygodniejszy w użytkowaniu.
Ile obornika jest potrzebne do przekopania ogródka?
To, ile obornika będzie potrzebne, jest zależne od wielu czynników, takich jak rodzaj gleby, obornika i planowanych nasadzeń. Można jednak przyjąć, że na 1m² zazwyczaj wystarczy 3-5 kg. Jednak jeśli Twoja gleba jest lekka i piaszczysta możesz zwiększyć tę ilość do 6 kg, a przy glebach gliniastych wykorzystaj 2-3 kg.
Zwróć też uwagę na to, od jakiego zwierzęcia pochodzi obornik. Koński dobrze się rozkłada, dlatego można dać go stosunkowo dużo. Bydlęcy jest uznawany za najbardziej uniwersalny, a kurzy jest bardziej skoncentrowany, dlatego jego ilość można zmniejszyć do 1-2 kg na 1 m².
Jakie narzędzia przydadzą się do przekopywania ogródka?
Do przekopania ogródku obornikiem przyda Ci się kilka narzędzi. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w szpadle ogrodowe i widły, a także w grabie, dzięki którym wymieszasz ziemię z nawozem i odpowiednio ją wyrównasz. Ponadto warto zaopatrzyć się również w taczkę oraz rękawice ogrodowe. Jeśli zaś masz wąskie rabatki, zaopatrz się w niewielką motyczkę lub kultywator ręczny.
Jak przekopać ogródek z obornikiem?
Nim zaczniesz przekopywać ogródek, oczyść teren. Usuń z niego pozostałości po poprzednich roślinach, kamienie, czy patyki. Jeśli akurat trwa susza, dzień przed przekopywaniem umiarkowanie podlej dane miejsce. To ułatwi Ci pracę, jednak uważaj, aby nie przelać gleby. Z błotnistą konsystencją również nie pracuje się najlepiej.
Następnie możesz równomiernie rozrzucić obornik po glebie i zacząć ją przekopywać. Wbij szpadel na głębokość 20-30 cm i odwracaj bryły ziemi, starając się dokładnie wymieszać je z obornikiem. Nie obijaj gleby zbyt mocno, zadbaj o to, by była odpowiednio napowietrzona i spulchniona. Po przekopaniu użyj grabi, aby wyrównać ziemię.
Kiedy sadzić rośliny po przekopaniu ogródka z obornikiem?
Jeśli używasz świeżego obornika, czas pomiędzy użyciem go a sadzeniem roślin powinien być jak najdłuższy. Najlepiej nawozić glebę jesienią, od września do października. Dzięki temu obornik przez zimę będzie miał czas, aby się rozłożyć. Jeśli jednak nie zdążysz tego zrobić, przekop ogródek wczesną wiosną, a następnie odczekaj 4-6 tygodni. Świeży obornik jest dość mocnym nawozem i zbyt szybkie posadzenie roślin może doprowadzić do spalenia ich korzeni.
Przekompostowany obornik jest znacznie łagodniejszy. Po użyciu go wystarczy odczekać 2-3 tygodnie i wówczas możesz sadzić rośliny. Niektóre z nich są na niego dość odporne, dlatego kapusty czy dynie możesz sadzić już po tygodniu od przekopania ogródka.
Jakie rośliny lubią obornik, a jakie nie?
Choć obornik jest dobrym nawozem to jednak nie wszystkie rośliny dobrze go znoszą i niektóre z nich warto sadzić np. w drugim roku po przekopaniu ogródka albo co najmniej po nawożeniu gleby jesienią. Dotyczy to na przykład warzyw korzeniowych, takich jak marchew, pietruszka, rzodkiewka czy cebula. Uważaj też na sałatę, szpinak oraz czosnek.
Za obornikiem w dużym stężeniu nie przepadają też niektóre rośliny ozdobne, takie jak lawenda, goździki, szałwia czy rozchodniki.
Rośliny, na które obornik szczególnie dobrze wpływa, to te „żarłoczne”, które potrzebują bardzo dobrej gleby, np. pomidory, ogórki, dynie, brokuły, buraki ćwikłowe, papryka, pory, kalafiory, dalie, róże czy malwy.
Zadbaj o swój ogród z marką Gerlach!
Dobrze wiemy, jak trudne jest codzienne dbanie o ogród. Dlatego też w naszym asortymencie znajdziesz różnorodne narzędzia wysokiej jakości, takie jak np. sekatory ogrodowe, które pozwolą Ci na przycinanie suchych i żywych gałęzi. Dbanie o otoczenie wraz z wygodnymi narzędziami i akcesoriami jest naprawdę znacznie prostsze, gdy masz wszystko pod ręką.
Jeśli posiadasz w swoim ogródku drzewa, sprawdź znajdujące się w naszej ofercie piły ogrodnicze.