0

Wszystko, co powinniście wiedzieć o patelniach grillowych

W naszej kuchni powinno znaleźć się kilka patelni o różnych wielkościach i zastosowaniach. Mniejsza patelnia posłuży do podgrzania obiadu dla jednej osoby, na dużej podsmażymy soczyste steki z warzywami dla gości, natomiast patelnia grillowa pomoże nam w zdrowym, bo bez smażenia na tłuszczu, przygotowaniu obiadu lub kolacji. To również świetna alternatywa na zimne, deszczowe dni, kiedy zorganizowanie grilla na świeżym powietrzu w ogrodzie jest niemożliwe, a nas właśnie naszła ochota na grillowaną karkówkę z pieczonymi ziemniakami i cebulką.

Budowa patelni grillowych

Elementem charakterystycznym patelni grillowych, dzięki któremu łatwo odróżnić je od innych modeli, jest karbowana powierzchnia. To ona nadaje apetyczny wygląd grillowanych produktów, które wyglądają jak ściągnięte prosto z klasycznego grilla. Ponadto, karbowana powierzchnia minimalizuje styczność produktów z dnem patelni, na którym znajduje się wytopiony tłuszcz, który spływa do rowków na patelni, zamiast wsiąkać w mięso. Na rynku istnieje wiele modeli patelni grillowych, różniących się między sobą kształtem. Bardzo popularne są patelnie kwadratowe. Niektóre modele patelni wyposażone są w specjalny lejek, który umożliwia stopniowe odlewanie niepotrzebnego tłuszczu.

Patelnie grillowe- żeliwne, aluminiowe i stalowe

Istnieją trzy materiały z jakich wykonane są korpusy patelni grillowych: żeliwo naturalne, aluminium oraz stal, których właściwości wpływają na przewodnictwo ciepła, a w rezultacie sposób i szybkość grillowania. Poszczególne modele patelni mogą się różnić między sobą pod kątem użytych w nich powłok wewnętrznych, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Patelnia grillowa żeliwna

Największym atutem grillowych patelni żeliwnych, w porównaniu z patelniami aluminiowymi lub stalowymi, jest ich solidność i trwałość. Zdecydowanie posłużą nam one w kuchni przez wiele lat. Dodatkowo, wiele osób docenia patelnię żeliwną za to, że w subtelny sposób podkreśla smak przyrządzanych dań oraz umożliwia obróbkę mięsa i warzyw w wysokich temperaturach bez ryzyka przypalenia składników na patelni. Patelnie grillowe żeliwne potrzebują więcej czasu, aby zostać nagrzane, jednakże lepiej utrzymują ciepło i rozprowadzają ciepło. Ze względu na swoje właściwości ferromagnetyczne, patelnie żeliwne nadają się do gotowania na płytach indukcyjnych. Kolejnym plusem tego naczynia jest możliwość stosowania go w piekarniku. Pamiętajmy, aby po zakupie patelni grillowej z żeliwa, przeczytać instrukcję dotyczącą impregnacji i zastosować się do zaleceń producenta. W większości przypadków należy przetrzeć patelnię tłuszczem przed pierwszym smażeniem, aby otwarte kanaliki w jej strukturze zostały zamknięte. Musimy być świadomi, że patelnie żeliwne są najdroższymi oraz najcięższymi patelniami z dostępnych na rynku. Ponadto, nie należy przechowywać kwasowych produktów na naczyniu takich jak na przykład ocet, kapusztę kiszoną lub cytryny, ponieważ może to spowodować odbarwienia oraz przeniknięcie metalicznego posmaku do potraw.

Patelnia grillowa stalowa

Wykonane ze stali nierdzewnej patelnie, podobnie jak żeliwne, odznaczają się dużą wytrzymałością i trwałością. Są również lżejsze od patelni żeliwnych. Głownymi atutami patelni stalowych jest ich odporność na korozję, zarysowania oraz wysokie temperatury. Patelnie ze stali nagrzewają się dłużej, niż patelnie aluminiowe, a więc wolniej oddają ciepło. W rezultacie po zdjęciu patelni z palnika, potrawy pozostają jeszcze ciepłe przez dłuższy czas. Dodatkowo, naczynia nadają się idealnie do stosowania w zmywarce oraz w piekarniku. Patelnie stalowe jednak nie będą odpowiednie dla wszystkich osób. Są one dosyć wymagające podczas pierwszych użytkowań. Patelnie stalowe muszą zostać zahartowane przed pierwszym smażeniem oraz muszą przejść tzw. proces "wygrzewania ", dzięki któremu dochodzi do rozprężania się stali, a w rezultacie potrawy mniej przywierają do dna.

Patelnia grillowa aluminiowa

Doskonale przewodzą ciepło, dlatego są idealnym pomocnikiem, gdy chcemy szybko ugrillować mięso, ryby lub warzywa. Są również lekkie i łatwe w pielęgnacji. Jednakże, te patelnie odznaczają się mniejszą trwałością, niż wspomniane powyżej naczynia.

Powłoki w patelniach grillowych

Powłoki używane w patelniach grillowych zapewniają przede wszystkim nieprzywieranie potraw, a samą patelnię jest łatwo wyczyścić po użytkowaniu. Najpopularniejsze powłoki to ceramiczna, teflonowa oraz tytanowa.

Powłoka ceramiczna

Bardzo popularny rodzaj powłoki dostępny na rynku. Zazwyczaj wytwarzana z minerałów, gliny, wypalanych w wysokich temperaturach. Powłoki ceramiczne są odporne na zarysowania, potrawy nie przywierają, a ciepło jest równomiernie rozprowadzane po powierzchni patelni. Do przyrządzani potraw zaleca się stosowanie silikonowych akcesoriów kuchennych, które nie doprowadzą do zarysowań. Pamiętajmy również, aby nie doprowadzać do przegrzania patelni, gdyż skutkować to może uszkodzeniem powłoki. Do grillowania potraw na patelniach aluminiowych z powłoką ceramiczną polecamy patelnię grillową Natur.

Patelnia grillowa NATUR

Na zdjęciu: patelnia grillowa NATUR

Powłoka teflonowa

Ten typ powłok charakteryzuje się bardzo przystępną ceną za zakup patelni. Powłoki teflonowe, podobnie jak i ceramiczne, równomiernie rozprowadzają ciepło, redukują ryzyko przywierania potraw do dna patelni, są przyjemne w czyszczeniu dzięki gładkiej powierzchni. Do mieszania i przewracania potraw rekomenduje się również stosowanie silikonowych lub drewnianych łopatek. Ważnym jest, aby nie doprowadzać do zarysowania patelni.

Powłoka tytanowa

Najbardziej wytrzymała oraz trwała z powłok. Równomiernie rozprowadza ciepło po całej powierzchni i zapobiega przywieraniu potraw. Nie potrzebuje dużej ilości tłuszczu do smażenia. Jest jednak najdroższą propozycją wśród patelni.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2020

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności