Jesień to czas obfitujący w różnego rodzaju naturalne dobra. To w końcu w tym czasie trwają zbiory. Jakie są dary jesieni, które warto docenić i wykorzystać? Ciesz się naturą i czerp przyjemność oraz korzyści z tego, co przynosi w tych coraz chłodniejszych miesiącach.
Dary jesieni – skąd wzięło się to sformułowanie?
Jesień to czas obfitości. Dawniej to w tym czasie zapełniano spiżarki, przygotowując się na trudną dla większości społeczeństwa zimę. Dlatego też ten okres był momentem radowania się z tego, co przyniosła natura, która „darowała” ludziom swoje plony. Słowo to wyraża pewne podziękowanie w jej stronę. Warto zwrócić uwagę na to, że w języku polskim „dary” wiążą się z czymś doniosłym, przyznawanym z łaską, często kojarzone z instancją wyższą (np. dary królewskie) lub wręcz boską bądź nadnaturalną.
Współcześnie sformułowania „dary jesieni” najczęściej używa się w ramach szkolnej edukacji, aby nauczyć dzieci i młodzież, z jakimi plonami oraz zmianami w naturze wiąże się ten okres. To jednak nie oznacza, że osoby dorosłe nie powinny doceniać tego czasu i czerpać z niego tyle, ile się da!
Jakie są dary jesieni?
Tak zwane dary jesieni można podzielić na kilka kategorii, z których większość jest związana ze zbiorem różnego rodzaju plonów:
- jadalne warzywa i owoce;
- niejadalne części roślin (szyszki, kasztany, żołędzie);
- liście;
- grzyby.
Każdy z nich możesz w jakiś sposób wykorzystać w swoim domu. Na co więc warto zwrócić uwagę i dlaczego?
Jadalne warzywa i owoce – na jakie jest sezon?
Jesień to czas zbiorów wielu warzyw i owoców. To w tym czasie są najtańsze i smakują najlepiej, przez co warto wprowadzać je do diety lub przygotowywać z nich różnego rodzaju przetwory.
W okresie jesiennym przypada sezon na takie owoce jak:
- jabłka;
- gruszki;
- żurawina;
- orzechy laskowe i włoskie;
- jarzębina;
- dzika róża;
- aronia.
Z kolei warzywa, na które jest sezon jesienią, to:
- dynia;
- buraki;
- marchew;
- pasternak;
- brokuł;
- kalafior;
- jarmuż;
- kapusta;
- selery;
- cebula;
- czosnek;
- ziemniaki;
- pietruszka.
Na ich bazie można przygotować wiele smacznych, sycących i zdrowych potraw dla całej Twojej rodziny. Wprowadź te dary jesieni do swojej diety, przygotowując np. rozgrzewające zupy krem, smażone kalafiory, czy zapiekane ziemniaczki.
Jak przygotować jesienne dania?
Przygotowanie jesiennych dań warto rozpocząć od sprawdzenia, co znajduje się w Twojej spiżarce, a następnie dopasowanie do tego przepisu. Staraj się w pierwszej kolejności wykorzystywać swoje zbioru, dokupując tylko potrzebne produkty. Jesienne dania powinny być syte i rozgrzewające, dlatego możesz zadbać o dodanie odpowiednich przypraw, takich jak cynamon czy imbir. Wpływają one również pozytywnie na działanie ludzkiego układu odpornościowego.
Nie zapominaj o wybraniu odpowiednich akcesoriów i naczyń, które powinny być wykonane z bezpiecznych dla ludzkiego zdrowia materiałów. Możesz postawić np. na garnki wykonane ze stali nierdzewnej 18/10.
Dary jesieni, z których przygotujesz wiele ozdób
Dary jesieni takie jak szyszki, kasztany i żołędzie doskonale sprawdzą się do przygotowania jesiennych ozdób. Możesz je zebrać i stworzyć z nich np. figurki, czy kompozycje, które postawisz na stole, parapecie, na biurku i w wielu innych miejscach. Do przygotowania tego typu prac nie trzeba wcale szczególnych umiejętności manualnych – czasem samo ułożenie dóbr natury wystarcza do uzyskania pięknego efektu.
Oczywiście należy wspomnieć też o tym, że te naturalne przedmioty doskonale sprawdzą się również jako urozmaicenie dziecięcych zabaw. Maluchy chętnie użyją je do tworzenia różnorodnych prac, np. do tworzenia figurek, czy trójwymiarowych obrazów. Pamiętaj, tylko aby mniejsze dzieci wykonywały takie prace pod czujnym okiem dorosłych.
Liście – idealne do prac manualnych
Kolorowe liście spadające z drzew doskonale nadają się nie tylko jako uzupełnienie jesiennych stroików, ale również jako materiał do różnego rodzaju prac manualnych. Zbieraj te, które najbardziej Ci się podobają, a następnie dokładnie je wysusz, wkładając je np. w starą gazetę, którą przygnieciesz czymś ciężkim. Następnie możesz użyć je do wykonania np. zakładek do książki, biżuterii czy kartek okolicznościowych.
Grzyby – pyszne dary jesieni, na które warto uważać
Jesień to również czas grzybobrania. Walory smakowe i zapachowe wielu gatunków zdają się zapraszać, aby wybrać się do lasu i zebrać własne okazy. Po wysuszeniu doskonale sprawdzą się do przygotowywania świątecznych potraw. Należy jednak uważać: istnieje wiele trujących lub niejadalnych gatunków, które są często bardzo podobne do tych, które używane są w kuchni. Dlatego zawsze zbieraj je z doświadczonym grzybiarzem, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości po prostu nie spożywaj danego egzemplarza.
Warto też pamiętać o tym, aby zbierać grzywy z głową, dbając o grzybnię. Należy ścinać je ostrym nożykiem lub scyzorykiem, a także zostawiać mniejsze egzemplarze, pozwalając im dorosnąć do większych rozmiarów.
Ciesz się darami jesieni na dworze!
Zbieranie warzyw, liści czy grzybów to aktywności związane z przebywaniem na dworze. Aura w tym czasie nie zawsze jest sprzyjająca, ale przebywanie poza domem co do zasady pozytywnie wpływa na ludzkie zdrowie. Dlatego nawet jeśli pogoda nie sprzyja, warto spędzić trochę czasu na zewnątrz. Pamiętaj, że dobre przygotowanie to podstawa – dzięki temu można cieszyć się naturą nawet wtedy, kiedy pada!
Wybierając się na jesienny spacer, koniecznie weź ze sobą termos lub kubek termiczny wraz z ciepłym napojem. Doskonale sprawdzą się do tego produkty marki Gerlach z linii ASSIST. Nie zapomnij też o podstawowej apteczce, a jeśli wybierasz się na dłużej, koniecznie weź ze sobą jedzenie. Staraj się też zadbać o ubiór. Powinien być warstwowy, najlepiej wykonany z naturalnych materiałów. To pomoże Ci zachować odpowiednią temperaturę ciała przez całą wyprawę.