Patelnia NATUR 20 cm z powłoką ceramiczną
Czy wiesz, jak dbać o patelnie tak, aby na długo zachowała odpowiedni wygląd? Dowiedz się, jak myć i czyścić te naczynia, jak dbać o te wykonane ze stali i co zrobić przed pierwszym użyciem. Dzięki temu znacznie przedłużysz ich żywotność.
Patelnie – naczynia codziennego użytku, o które warto zadbać
Patelnie wielu osobom towarzyszom w codziennym gotowaniu. To wygodne, wielofunkcyjne naczynia, nie mniej ważne, niż garnki. Wiele osób zapomina jednak, że przez to, że większość modeli posiada nieprzywierające powłoki, wymagają one łagodniejszego traktowania, niż w pełni stalowe lub żeliwne naczynia. Dlatego warto dowiedzieć się, jak dokładnie o nie zadbać, aby przedłużyć ich żywotność.
Jak używać patelnie?
Używanie patelni nie jest wcale trudne, pod warunkiem że zwrócisz uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim sprawdź, jakie ograniczenia nakłada producent na ich użytkowanie. Jeśli podaje maksymalną dopuszczalną temperaturę, stosuj się do niej. Przekroczenie jej może spowodować przepalenie się powłoki (jeśli naczynie ją ma) i zniszczenie właściwości nieprzywierających.
Zwróć też uwagę na to, jakie akcesoria kuchenne trafiają do Twojej ręki. Najbezpieczniejsze będą te drewniane, lub wykonane z silikonu bądź innego miękkiego tworzywa. W przypadku patelni z powłokami absolutnie nie używaj akcesoriów metalowych, które mogą porysować i zedrzeć powłokę. Sztućce to również coś, czego należy unikać w trakcie smażenia na takiej patelni.
W trakcie przygotowywania dań możesz wspomagać się takimi produktami jak pojemniki kuchenne, z których bezpośrednio przesypiesz składniki dania na patelnie.
Pierwsze użycie patelni – jak je wykonać?
Przed pierwszym użyciem warto patelnie do tego odpowiednio przygotować. Zacznij od tego, aby umyć ją delikatnie, używając płynu do mycia naczyń i miękkiej gąbeczki. Wypłucz i osusz patelnie, a następnie posmaruj ją cienką warstwą tłuszczu spożywczego. Warto użyć do tego np. ręcznika papierowego, doprowadzając olej do każdego zakamarka patelni. Naczynie podgrzewaj na średniej mocy, tak aby odpowiednio się rozgrzało, ale nie przepaliło.
Jak przechowywać patelnie?
Patelnie przechowuj w szafce lub w szufladzie. Naczynia wykonane ze stali, pozbawione powłoki, możesz bez obaw wkładać jedno w drugie, aby zaoszczędzić miejsce. Jeśli jednak posiadasz patelnie z powłokami najbezpieczniej będzie, jeśli każda z nich będzie przechowywana osobno. Możesz również wykorzystać specjalne przekładki, np. filcowe, aby oddzielić naczynia od siebie, tym samym częściowo chroniąc powłokę przed zarysowaniami i obiciami.
Pamiętaj, aby chować tylko schłodzoną, czystą patelnię. Jeśli posiadasz naczynie z nieprzywierającą powłoką i po zdjęciu z niej przygotowanego dania, np. jajka sadzonego patelnia jest niemal czysta, zostaw ją do wystygnięcia, a następnie zbierz nadmiar tłuszczu. Taką patelnię możesz bez obaw schować.
Pamiętaj, że przechowywanie to ważna część utrzymania porządku. Sprawdź nasze akcesoria do organizacji kuchni!
Jak myć i czyścić patelnie?
Patelnie z nieprzywierającą powłoką należy myć ręcznie. Detergenty oraz wysoka temperatura w zmywarce może sprawić, że powłoka zacznie tracić swoje właściwości nieprzywierające. Do czyszczenia takich naczyń używaj łagodnego płynu do mycia naczyń oraz miękkiej gąbeczki. Unikaj tych drapiących, a tym bardziej wykonanych z metalu.
Po wyczyszczeniu patelni wytrzyj ją do sucha i schowaj w przeznaczone dla niej miejsce. Jeśli posiadasz patelnię stalową bez powłoki sprawdź, czy producent pozwala na mycie jej w zmywarce. W ich przypadku zwykle nie ma przeciwwskazań, aby tego nie robić. Patelnie żeliwne, które nie zostały pokryte w całości emalią, również mogą wymagać mycia ręcznego.
Jak wyczyścić przypaloną patelnię?
Przypalona patelnia wymaga często odpowiedniego podejścia do czyszczenia. Ważne jest to, aby w przypadku naczyń z powłokami nieprzywierającymi w dalszym ciągu używać środków i akcesoriów, które ograniczą szansę na porysowanie jej. Zacznij od odmoczenia patelni w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń. Możesz użyć też octu lub kwasku cytrynowego. Następnie miękką gąbeczką umyj patelnie. Jeśli naczynie w dalszym ciągu nie jest w pełni czyste, powtórz ten proces.
Możesz również posypać powierzchnię przypalonej patelni sodą oczyszczoną oraz solą, dodaj do tego odrobinę wody, 4 łyżki octu i odrobinę płynu do mycia naczyń. Taka mieszanka po 5-10 minutach powinna pozwolić na łagodne usunięcie wszystkich zalegających resztek.
W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości noże kuchenne. Sprawdź je!
Jak dbać o patelnie stalowe?
Patelnie stalowe są ze swojej natury mniej delikatne, niż te z powłokami nieprzywierającymi. Przed pierwszym użyciem mogą wymagać jednak sezonowania, co pozwoli na wytworzenie powłoki na jej powierzchni, dzięki której dania nie będą do niej przywierać w trakcie smażenia.
Patelnie stalowe zwykle bez obaw można używać w piekarniku oraz myć w zmywarce. Upewnij się jednak najpierw, czy producent Twojego modelu to rekomenduje. Pamiętaj, że naczynia z uchwytami z tworzyw sztucznych czy z drewna nie nadają się do takiego użytkowania, nawet jeśli główna część patelni jest stalowa.
Patelnie stalowe z powłoką nieprzywierającą traktuj tak samo, jak wszystkie inne patelnie tego typu.
Jak dbać o patelnie grillowe?
Dbanie o patelnie grillowe nie różni się szczególnie od dbania o inne naczynia z nieprzywierającą powłoką. Należy jedynie zachować szczególną ostrożność w trakcie ich użytkowania. Posiadają one karbowaną powierzchnię, o którą mogą zahaczać się akcesoria. Mycie jej również może być utrudnione, a wystające elementy mogą być bardziej podatne na obicia. Dlatego zwróć uwagę na to, aby traktować takie naczynia z odpowiednią delikatnością.
Jakie patelnie wybrać dla siebie?
To, jakie patelnie najbardziej Ci się przydadzą, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb. Singlowi lub parze zwykle wystarczą dwie patelnie: mniejsza do przygotowywania śniadań i większa do obiadów. Im więcej w domu jest osób, tym więcej naczyń się przyda. Ponadto, jeśli lubisz gotować możesz również czuć potrzebę posiadania specjalistycznych patelni, takich jak grillowe, głębokie czy do naleśników. Miłośnicy steków i przygotowywania mięs, a także zapiekanych dań powinni przyjrzeć się również patelniom stalowym bez powłoki. To właśnie one są najlepsze do tego typu kuchennych szaleństw.
Patelnie są niezwykle ważne w kuchni. Codzienne użytkowanie może jednak szybko doprowadzić do zużywania się ich, dlatego warto o nie zadbać, by służyły Ci przez długie lata.
W naszej ofercie znajduje się również zastawa szklana. Poznaj ją!