Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Co lepiej wybrać – naleśnikarkę czy patelnię do naleśników? Jakie są różnice pomiędzy nimi i co lepiej sprawdzi się w Twoim domu? Dowiedz się, na co warto postawić w trakcie zakupów i stwórz dobrze wyposażoną, użyteczną kuchnię.
Czym jest naleśnikarka?
Naleśnikarka to urządzenie gastronomiczne, wykorzystywane także w niektórych domach, służące do szybkiego i sprawnego przygotowywania naleśników. Posiada ona dysk, który rozgrzewa się równomiernie dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej. Zwykle powierzchnia smażenia jest dodatkowo pokryta powłoką nieprzywierającą.
Czym jest patelnia do naleśników?
Patelnia do naleśników charakteryzuje się niższymi brzegami. Często też jest nieco cieńsza od standardowych naczyń. To pozwala na jej szybkie i równomierne rozgrzanie, a także na wygodne przewracanie naleśników. Najczęściej są one wykonywane z aluminium pokrytego powłoką nieprzywierającą.
Naleśnikarka czy patelnia do naleśników? Na co postawić?
Sposób działania patelni i naleśnikarki jest dość podobny. Z taką różnicą, że naleśnikarka zajmuje więcej miejsca niż patelnia, jest większa, cięższa i często również droższa. Doskonale sprawdza się do przygotowywania naleśników na eventy oraz w domach, w których przygotowuje się je naprawdę regularnie. Jeśli więc będziesz ją w taki sposób użytkować, możesz postawić właśnie na nią.
Dla większości osób lepszym wyborem będzie patelnia naleśnikowa. Jest właściwie równie wygodna. Zajmuje mniej miejsca, a przy tym również szybko i sprawnie przygotujesz na niej naleśniki. To też lżejsze naczynie, które łatwiej zabierzesz ze sobą w razie przeprowadzki. Łatwiej też utrzymać ją w czystości.
Jaką patelnię do naleśników wybrać?
Wybierając patelnię do naleśników, przede wszystkim sprawdź, czy jest ona kompatybilna z Twoją kuchenką. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli płyt indukcyjnych, ponieważ na rynku wciąż można łatwo znaleźć naczynia, które nie są na nią odpowiednie. W następnej kolejności zwróć uwagę na jej inne cechy.
Patelnia do naleśników powinna być stosunkowo cienka, ale nie zbyt cienka. To mogłoby spowodować nierównomierne nagrzewanie się oraz wyginanie się dna. Zwróć uwagę na jej niskie brzegi oraz średnicę. To od niej będzie zależeć to, jak duże naleśniki będziesz w stanie stworzyć. Pamiętaj jednak, aby jej wielkość dopasować również do Twojej kuchenki.
W przypadku patelni do naleśników kluczowa jest również powłoka nieprzywierająca, która pozwoli Ci na łatwe i sprawne odwrócenie naleśnika na drugą stronę. Ważny jest też uchwyt, który powinien pozwalać na pewny chwyt. Nie musisz jednak aż tak obawiać się nagrzewania patelni – naleśniki przygotowuje się stosunkowo szybko.
Czy naleśniki da się usmażyć na zwykłej patelni?
Jak najbardziej tak! Na klasycznej patelni również przygotujesz pyszne naleśniki. Jedynym, choć drobnym, utrudnieniem może być obecność wyższych rantów, przez co podważenie placka może być nieco trudniejsze. Poza tym jednak jak najbardziej możesz przygotować naleśniki, nawet jeśli nie posiadasz patelni naleśnikowej.
Do smażenia naleśników nadają się również patelnie głębokie. Nie sprawdzą się jednak do tego patelnie grillowe. Posiadają one karbowaną powierzchnię, która pozwala na przygotowanie naprawdę smacznych ryb, mięs, czy większych warzyw. Jednak niestety nie wykorzystasz jej do stworzenia idealnie płaskich naleśników.
Patelnie naleśnikowe Gerlach
W ofercie marki Gerlach znajdziesz wygodne patelnie naleśnikowe wysokiej jakości. Jeśli zależy Ci szczególnie na lekkiej patelni w jednolitym, czarnym kolorze, zwróć szczególną uwagę na model HARMONY CLASSIC. Nadaje się ona na wszystkie typy kuchenek i jest komfortowa w codziennym użytkowaniu.
Drugą ciekawą propozycją jest patelnia GRANITEX o średnicy 25 cm. Została pokryta szwajcarską powłoką nieprzywierającą, której wzór imituje kamień. Ilag Xera Dur 2 ® Ceramic Non Stick to obecnie jednak z najlepszych powłok ceramicznych dostępnych na rynku. Antypoślizgowa rączka soft touch pozwala na wygodne przenoszenie patelni w dowolne miejsce.
Jak dbać o patelnie do naleśników?
Dbanie o patelnie do naleśników nie różni się szczególnie od dbania o inne patelnie. Przede wszystkim należy pamiętać, że patelnie posiadające powłoki nieprzywierające wymagają ręcznego mycia. Jeśli jednak po usmażeniu naleśników nie jest ona mocno zabrudzona, możesz zaczekać aż wystygnie, a następie wyłącznie przetrzeć jej powierzchnię np. ręcznikiem papierowym.
Ponadto, korzystając z takich patelni, używaj akcesoriów z silikonową końcówką. Uważaj również na to, aby nie przegrzać naczynia. Sprawdź, jakie wartości zaleca producent i nie przekraczaj ich. Dzięki temu Twoje naczynie na długi czas zachowa swoje właściwości nieprzywierające.
Po schłodzeniu i umyciu przechowuj patelnię w szafce tak, by nie dotykała innych lub też używaj przekładek i wkładaj jedną patelnię w drugą.
Jak przygotowuje się naleśniki?
Naleśniki to bardzo proste w przygotowaniu danie. Tworzy się je z ciasta o konsystencji gęstej śmietany, w skład którego wchodzą mleko, jaja i mąka. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji należy rozgrzać patelnie lub naleśnikarkę i za pomocą chochli wylewać na nie ciasto. Gdy to się zetnie, należy przewrócić placek na drugą stroną i smażyć przez kolejne 1-3 minuty.
Przygotowanie naleśników wymaga odrobiny wprawy. Ważne jest to, aby ciasto równomiernie rozłożyło się na powierzchni patelni oraz to, by w trakcie odwracania nie zrobić w naleśniku dziur. Nie zapomnij też o tym, że patelnie lepiej rozgrzewać dłużej na mniejszym ogniu niż krócej na większym.
Po ściągnięciu naleśnika z patelni można podać go na wiele sposobów. Doskonale sprawdzają się podane na słodko np. ze słodzonym twarogiem, owocami czy kremem czekoladowym albo masłem orzechowym. Możesz jednak również podawać je na wytrawnie z różnorodnymi sosami, mięsami i warzywami.
Naleśniki to doskonała baza do stworzenia pysznych śniadań, obiadów i kolacji. Szybkość ich przygotowania oraz wszechstronność podawania sprawiają, że są lubiane na całym świecie. Dlatego też naprawdę warto zaopatrzyć się w patelnię naleśnikową, która sprawi, że ich przygotowywanie będzie szybsze i prostsze.
Sprawdź również propozycje patelni na prezent.