0

Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Wystarczy chwila nieuwagi, aby swoje ulubione danie… przypalić. Na szczęście, gdy pozostałości przywrą do dna, istnieją proste sposoby, aby pozbyć się uporczywych zabrudzeń.

Lekkie czy nawet te trudniejsze do usunięcia przypalenia bez problemu zmyjesz np. wodą z płynem do naczyń, czy sodą. Pamiętaj jednak, żeby zachować przy tym szczególną ostrożność.

Na zdjęciu: Patelnia Solid
 

Lekkie zabrudzenia – liczy się czas

Po zakończeniu gotowania zaczekaj, aż patelnia nieco ostygnie. To ważne ze względów bezpieczeństwa, aby się nie oparzyć. Nie dopuść jednak do zaschnięcia resztek. Zalej patelnię ciepłą wodą z odrobiną płynu do naczyń, który rozpuści tłuszcz. Pozostaw tak naczynie na kilka minut. Gdy zobaczysz, że pozostałości powoli odrywają się od dna, usuń je za pomocą gąbki do naczyń. Gdy wszystko uda się usunąć, umyj patelnię jeszcze raz pod bieżącą wodą z odrobiną płynu, a następnie dokładnie osusz naczynie.
 

Wskazówka
W zależności od tego, jaką patelnię posiadasz i jaką ma powłokę, podczas zmywania zachowaj maksymalną ostrożność. Nie używaj ostrych narzędzi do pozbycia się resztek, zrób to delikatnie, aby nie zarysować powierzchni garnka, zwłaszcza jeśli posiada on powłokę teflonową lub ceramiczną.

Uszkodzona powłoka sprawia, że naczynie traci swoje właściwości, a jedzenie zaczyna szybko do niej przywierać.

 

Patelnia stalowa PRESTIGE 24 cm

Na zdjęciu: Patelnia stalowa PRESTIGE 24 cm
 

Trudne zabrudzenia

Zasyp resztki na patelni sodą oczyszczoną, a następnie zalej ciepłą wodą. Najlepiej będzie, gdy powstała w ten sposób pasta zakryje równomiernie całe dno garnka. Pozostaw ją na kilkanaście minut, a później zmyj. Resztki powinny oderwać się od dna. Jeśli zabrudzenie pozostało, do mieszanki możesz dodać octu i powtórzyć czynność.

Patelnia GRANITEX 28 cm z powłoką granitową

Na zdjęciu: Patelnia GRANITEX 28 cm z powłoką granitową
 

Chcesz zapobiec przypaleniu potrawy? Postaraj się mieć nad nią kontrolę, regularnie mieszając lub sprawdzając poziom wysmażenia. Gdy jednak jest już za późno, skorzystaj z prostych, domowych sposobów. W pierwszej kolejności wybierz wodę i płyn do naczyń, a jeśli ta metoda nie pomoże Ci w domyciu przypalonego garnka, spróbuj innego rozwiązania.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności