Zestaw noży w bloku czarnym MODERN
Nóż szefa kuchni, nóż do obierania i nóż do pieczywa to podstawowe wyposażenie w każdej kuchni. Możesz je kupić oddzielne lub w bloku wraz z innymi nożami.
Noże kuchenne dopasowane do Twojego wnętrza
Jeśli cenisz dobry design i preferujesz określony styl wnętrza, dopasuj noże do swojej kuchni. Bloki noży są atrakcyjnym dodatkiem.
Znajdziesz wśród nich takie wykonane z olejowanego drewna bukowego (idealne do wnętrz w stylu skandynawskim, gdzie przeważają drewniane elementy), drewniane lub stalowe o industrialnej formie (wpisującej się doskonale w nowoczesne aranżacje), a nawet nawiązujące swoją stylistyką do naturalnych odcieni granitu.
Wskazówka! Zanim spojrzysz na wygląd, odpowiedz sobie na pytanie, jakich noży potrzebujesz i jeśli masz możliwość – sprawdź, czy dobrze leżą w dłoni (powinny być odpowiednio wyważone), zwłaszcza nóż szefa kuchni. Warto zastanowić się, do czego będą używane, np. czy do krojenia warzyw, filetowania ryb, siekania ziół itd.
Nóż kuchenny: ostrze i rękojeść
Ostrza noży kuchennych wykonuje się z różnych materiałów (m.in. stali, ceramiki, tytanu), jednak najczęściej spotykanymi są te ze stali nierdzewnej. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością i trwałością, ale żeby jak najdłużej służyły, trzeba o nie dbać – zmywać ręcznie (nie powinno się myć ich w zmywarce) i osuszać od razu po umyciu.
Ostre noże kuchenne nie pozostają ostre na zawsze: ważne jest również to, aby regularnie troszczyć się o ostrze.
W przypadku noży ważna jest twardość ostrza. To ona wpływa na to, jak szybko będzie się tępił dany egzemplarz. Warto wybierać zestawy noży kuchennych wykonane z dobrej jakości materiałów. Wysokiej jakości stal nierdzewna może być jednak dość kosztowna, dlatego należy wziąć pod uwagę również cenę.
Rączki noży mogą być wykonane ze stali, ale nie tylko. Popularnością cieszą się również drewniane lub z tworzyw sztucznych z powłoką typu Soft Touch, gwarantującą pewny chwyt. Rękojeść wykonana ze stali lub z drewna będzie miała trochę inne zastosowanie i właściwości, bo np. ta pierwsza będzie zdecydowanie bardziej trwała.
Najlepsze noże kuchenne w bloku
Blok z nożami to bardzo wygodne rozwiązanie, które jednocześnie chroni ostrza przed niszczeniem. Ustawiony na kuchennym blacie sprawia, że noże są zawsze pod ręką, a dodatkowo podkreślają styl kuchni. Dzięki tej opcji łatwiej zachować porządek – noże zawsze są na swoim miejscu i nie trzeba przechowywać ich w szufladzie.
Zestaw noży kuchennych zawiera różne rodzaje noży, dzięki którym przygotujesz każdy posiłek.
Na rynku dostępne są różne wielkości bloków, ale najczęściej spotyka się zestawy z 5 nożami. W ich skład wchodzą:
- nóż szafa kuchni albo Santoku,
- nóż do pieczywa (ostrze ząbkowane),
- uniwersalny nóż kuchenny,
- mały nóż do krojenia,
- nóż do jarzyn/obierania.
Twardość ostrza noży z jednego kompletu powinna być taka sama lub bardzo porówywalna, wykonana z jednego rodzaju stali.
Nóż szefa kuchni - do czego służy?
To jeden z najbardziej w2szechstronnych typów noży. Posiada on stosunkowo długie ostrze, szerokie, o charakterystycznym kstałcie. Idealnie sprawdza się do takich zadań, jak porcjowanie mięsa, krojenie warzyw, siekanie, rozdrabnianie itd., jednak nie należy używać go do rzeczy zmrożonych. To stosunkowo uniwersalne narzędzie, które powinno znaleźć się w niemal każdej kuchni.
Nóż Santoku - do czego do użyć?
Nóż Santoku to japońska wariacja na temat noża szefa kuchni. Jego ostrze posiada zwykle charakterystyczne wgłębienia, które pozwalają na wygodne krojenie. Ten typ noża jest bardzo podobny do noża szefa kuchni, dlatego to użytkownik musi wybrać bardziej odpowiadający mu kształt.
Wysokiej jakości noże pojedyncze - czy to się opłaca?
W zależności od potrzeb, noże możesz kupować oddzielnie, skupiając się wyłącznie na tych, które są niezbędne w Twojej kuchni lub stopniowo uzupełniać swoją kolekcję.
Niezależnie od tego, ile czasu spędzasz na gotowaniu, jak często to robisz i na jakim poziomie zaawansowania aktualnie się znajdujesz, inwestycja w dobre noże to konieczność. Zwróć uwagę przede wszystkim na ich rozmiar, kształt, ostrze oraz styl.
Dopasuj je do swoich potrzeb i kuchni, aby nie tylko spełniały swoją podstawową funkcję, ale też stanowiły atrakcyjny dodatek do wnętrza.
Jeśli kupujesz pojedyncze modele, pamiętaj że solidne noże kuchenne są ostre, a co za tym idzie, nie powinny leżeć luzem w szafce! Zadbaj o to, aby mieć u siebie odpowiedni organizer.
Jakie noże do kuchni połączonej z salonem?
Jakie noże wybrać do aneksu kuchennego w salonie? To ważny wybór, ponieważ w takich mieszkaniach jest to zazwyczaj wnętrze, w jakim nie tylko spędza się najwięcej czasu, ale również takie, które odwiedzają goście. Z tego powodu musi być po prostu reprezentacyjne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze noży do takiego wnętrza?
Bezpieczny komplet noży kuchennych
Wybierając noże, zawsze w pierwszej kolejności zwracaj uwagę na ich jakość. Wykonane z dobrej stali będą ostre przez długi czas. Na dodatek dzięki odpowiedniej grubości będą solidne i mocne, dzięki czemu nie będą się łamać i wyginać nawet w trakcie krojenia twardych produktów.
Takie noże to również wyższy poziom bezpieczeństwa. Wykonane z dbałością o detale, są dobrze wyprofilowane i wygodnie leżą w dłoni, co zmniejsza ryzyko upuszczenia ich w trakcie pracy.
Dobrej jakości produkt będzie również bezpieczniejszy przez staranne wykończenie, które zapobiega wypadnięciu ostrza, np. przy krojeniu twardych warzyw.
Noże na blat czy do szuflady? Wyposażenie aneksu kuchennego
Kolejną rzeczą, nad którą warto się zastanowić, jest to, gdzie noże mają być przechowywane i ile miejsca możesz na nie przeznaczyć. Jeśli chcesz, by były eksponowane na blacie, warto postawić na zestaw w bloku bądź na deskę magnetyczną. Wtedy istotne będzie to, by noże, a w szczególności ich trzonki oraz sam blok pasowały do wystroju wnętrza.
Nieco inaczej będzie w przypadku noży, które mają leżeć w szufladzie i zajmować jak najmniej miejsca. Wtedy wygląd odgrywa drugorzędną funkcję. Znacznie ważniejsze jest to, aby były kompaktowe i ostre. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie zestaw noży SMART COLOR.
Jeśli dużo gotujesz, warto postawić jeszcze na przynajmniej jeden nóż szefa kuchni, np. z linii NATUR. Możesz je przechowywać, korzystając z organizera do szuflady.
Jak dobrać noże do wystroju kuchni?
Wybierając blok noży do swojej kuchni, przede wszystkim zastanów się nad barwami, jakie mają w niej dominować oraz nad ogólnym efektem, jaki chcesz uzyskać. Na przykład, jeśli zależy Ci na przytulnej kuchni w stylu rustykalnym czy romantycznym, dobrze mogą sprawdzić się noże COUNTRY.
Z kolei do wnętrz w stylu skandynawskim dobrze sprawdzą się minimalistyczne noże FINE w drewnianym bloku. Minimalistyczne kształty oraz bukowe drewno będą doskonale pasować do każdego jasnego wnętrza. Jeśli zaś posiadasz kamienny blat, warto postawić na trwałe noże z linii GRANITEX, które przez swój design podkreślą jego wyjątkowy charakter.
Jakie noże do kuchni w niewielkim mieszkaniu?
Mieszkania młodych ludzi zwykle nie są zbyt duże. To zmusza do postawienia na minimalizm i ergonomiczne rozwiązania. Jakie noże wybrać do kuchni w niewielkim mieszkaniu? Sprawdź, jakie produkty marki GERLACH sprawdzą się u Ciebie najlepiej!
Jakość na pierwszym miejscu
W niewielkim mieszkaniu zmieścisz jedynie ograniczoną liczbę przedmiotów. Dlatego warto postawić na ich jakość. Dobre noże kuchenne powinny być wykonane ze stosunkowo twardej stali. Dzięki temu zostaną z Tobą na dłużej.
Uznaje się, że standardowe noże kuchenne mają twardość na poziomie od 52 HRC w skali Rockwella w górę. Wpływa to na wolniejsze tępienie się stali, ale należy pamiętać, że im twardsze, tym bardziej łamliwe mogę być. Z tego powodu w przeciętnej kuchni zwykle nie używa się narzędzi o twardości powyżej 58 HRC.
Jakie noże do szuflady w niewielkim mieszkaniu?
Jeśli posiadasz ograniczoną powierzchnię blatu bądź po prostu nie lubisz, gdy coś na nim stoi, lepiej postawić na pojedyncze noże, które zmieszczą się do szuflady.
Wyposażając mieszkanie, warto postawić na noże SMART COLOR. Są niewielkie, poręczne i wyjątkowo ostre. Dzięki temu doskonale pasują do kawalerek czy mikro apartamentów. Z ich pomocą obierzesz i pokroisz warzywa.
Warto jednak kupić również przynajmniej jeden większy nóż. Będzie on doskonały do siekania warzyw i krojenia mięs. Możesz wybrać nóż szefa kuchni, np. z linii NATUR, DECO BLACK czy PRECISION.
Ciekawym wyborem może być również nóż Santoku (np. z linii SMART GREY lub STYLE). Posiada on wyprofilowane ostrze, dzięki czemu nie przyklejają się do niego wilgotne warzywa. Jest idealny do krojenia ryb.
Noże w szufladzie możesz przechowywać w organizerze NATUR.
Jakie noże w bloku w niewielkim mieszkaniu?
Wybierając idealne noże w bloku, warto zadać sobie pytanie, gdzie będą stały. Jeśli chcesz przeznaczyć na nie miejsce na podwyższeniu, np. półce na wysokości Twojej głowy, dobrze jest wybrać komplet z deską magnetyczną, np. AMBIENTE MAGIETIC. To pozwoli na wygodne sięganie po noże, nawet jeśli stoją w niezbyt poręcznym miejscu.
Z kolei, jeśli wolisz postawić na standardowy blok, dobrze jest wybrać model, który pozwoli na przechowywanie w nim nie tylko noży z kompletu, ale również innych, które w międzyczasie zakupisz.
W takiej sytuacji lepiej nie stawiać na bloku z otworami dopasowanymi pod konkretne noże, a na takie, których wypełnienie będzie dobrze się dopasowywać. Wśród produktów marki GERLACH takie bloki posiadają noże z linii SMART oraz AMBIENTE (dostępne wyłącznie na stronie internetowej).
Pamiętaj, aby dbać o noże
Jeśli chcesz, by Twoje noże długo Ci służyły, musisz o nie dbać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim dbaj o ręczne mycie za pomocą delikatnej gąbeczki. Nie używaj zmywarki, ponieważ może ona doprowadzić do tępienia się ostrza, a w przypadku drewnianych modeli do nasiąknięcia drewna wodą.
Nie zapominaj również o regularnym ostrzeniu noży. Warto robić to za pomocą bezpiecznej ostrzałki, np. z linii GRANITEX. Pamiętaj, by wykonywać tę czynność na desce (np. NATUR BOARD), ponieważ w trakcie tej czynności można łatwo zahaczyć o blat.
Zadbane noże, które są odpowiednio dobrane do mieszkania i indywidualnych potrzeb sprawią, że gotowanie będzie prawdziwą przyjemnością. Dlatego warto poświęcić chwilę na to, aby zakupić idealny model dla siebie!
Wybierz wygodne noże dla siebie
Nim dokonasz zakupu, zastanów się, czy konkretny model na pewno będzie dla Ciebie wygodny w codziennym użytkowaniu. Na przykład noże w całości wykonane z metalu mogą być cięższe, niż te z dodatkiem drewna bądź tworzywa sztucznego, co może utrudnić korzystanie z nich osobom mającym problemy z podnoszeniem nieco cięższych przedmiotów.
Z kolei produkty wykonane z drewna nie powinny zbyt długo się namaczać, więc jeśli masz tendencje do zostawiania brudnych noży w częściowo zapełnionym wodą zlewie, lepiej postawić na inny model. Sam design nie jest zwykle tak istotny, jak sama wygoda w korzystaniu z noży, dlatego na to koniecznie musisz zwrócić uwagę.
Wysokiej jakości, wygodne noże to podstawa w każdej kuchni. Dlatego też to coś, na czym nie warto oszczędzać. Dzięki nim będziesz mógł szybciej i sprawniej przygotowywać swoje ulubione posiłki, co sprawi, że czas spędzony w kuchni będzie prawdziwą przyjemnością.
Zapoznaj się z poszczególnymi rodzajami noży oraz ich zastosowaniem.
Ile powinny kosztować dobre noże kuchenne?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne: dobre noże kuchenne nie będą bardzo tanie. Jeśli widzisz nóż szefa kuchni za 3-5 zł prawdopodobnie nie będzie on wykonany z dobrej jakości materiałów. To uniwersalne narzędzie wymaga użycia stosunkowo dużej ilości stali, a dobrej jakości materiał wykonania nie jest tani.
Ceny zestawów dobrych noży kuchennych zaczynają się zwykle od 100 zł, a górna granica właściwie nie istnieje: niektóre narzędzia to bezcenne i unikatowe rękodzieła. Podaje się jednak, że dobry nóż kuchenny dla profesjonalnych kucharzy może kosztować do 2-3 tys. złotych (zakładając, że jest przede wszystkim narzędziem).
Oczywiście to nie oznacza, że nie możesz dokonać zakupu noży, gdy dysponujesz mniejszym budżetem. Dobrym pomysłem może być zakup np. noży SMART COLOR z cienkim ostrzem, które charakteryzuje się szczególnym poziomem ostrości i dobrze sprawdzi się do codziennych zadań, np. do obierania warzyw.
Z jakiego materiału powinny być wykonane noże kuchenne?
Serce noży kuchennych to bez wątpienia stal z jakiej zostało wykonane ostrze. Mogą być to różne stopy stali węglowej czy nierdzewnej. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia rękojeść. Jaki jednak rodzaj sprawdzi się najlepiej?
Z jakiej stali kupić noże kuchenne? Twardość ostrza
Tak samo, jak w przypadklu cen, tak i w przypadku rodzajów stali nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje bardzo wiele stopów, które charakteryzują się różną twardością, odpornością na ścieranie, czy elastycznością. Bardzo często im twardszy jest nóż, tym łatwiej go złamać, co pozytywnie wpływa na utrzymywanie ostrości, ale negatywnie na żywotność noży.
Według niektórych co do zasady stal węglowa ma lepsze właściwości, jednak ponieważ szybko rdzewieje może nie być wygodna do amatorskiego użytkowania. Noże z wysokiej jakości stali nierdzewnej jednak również nie będą przecież najtańsze. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw.
W ofercie marki Gerlach znajdziesz noże kuchenne wykonane ze stali nierdzewnej x30cr13, x50crmov15, N690 oraz ze stopu stali N690 ze stalą Nitro B. To pozwala Ci na wybór noży o twardości od ok. 54 HRC do 61 HRC.
Jakie są najostrzejsze noże kuchenne?
Warto pamiętać o tym, że sam rodzaj stali nierdzewnej lub węglowej nie ma aż takiego wpływu na ostrość noży, jak sposób ich naostrzenia. Choć zazwyczaj ranking noży kuchennych mówi o tym, że najostrzejsze pochodzą z Japonii to prawda jest taka, że sprawny rzemieślnik w dowolnym miejscu na świecie uzyskać może doskonałą ostrość. To dopiero jej utrzymanie jest problematyczne.
Noże kuchenne - na co zwracać uwagę w czasie zakupów?
Gdy kupujesz noże kuchenne zwróć uwagę na to, jaki model i kształt potrzebujesz. Na przykład nóż szefa kuchni to wszechstronny nóż dobry zarówno do siekania, jak i krojenia mięsa. Zapewnia on również precyzyjne cięcie. Jeśli chcesz jednak nóż uniwersalny, którym również obierzesz produkty wybierz taki o cieńszym ostrzu. Krojenie pieczywa możesz wykonać zaś modelem z ząbkowanym ostrzem.
Zwróć uwagę również na łatwość ostrzenia. Noże kuchenne wykonane z twardej stali nierdzewnej wolniej tracą ostrość, jednak jeśli o nie nie zadbasz i tak prędzej czy później uzyskasz tępe noże. Ostrzenie ich może zaś być dość trudne i wymagać użycia profesjonalnych kamieni. Dlatego noże kuchenne o umiarkowanej twardości bywają lepszym wyborem.
Sprawdź też, jaki jest balans noży, czy z czego jest wykonana ich rękojeść. Niektórzy będą preferowali tworzywo sztuczne, inni drewno, a jeszcze inni mietalowy uchwyt. Ważne jest też dobre wyważenie, jednak to, które będzie najlepsze dla Ciebie zależy od prywatnych preferencji.
Zapoznaj się z poszczególnymi rodzajami noży oraz ich zastosowaniem.
NOŻE KUCHENNE GERLACH KUPISZ W NASTĘPUJĄCYCH KATEGORIACH:
NOŻE KUCHENNE ZESTAWY NOŻYCH KUCHENNYCH NOŻE SANTOKU NOŻE DO OBIERANIA WARZYW NOŻE SZEFA KUCHNI OSTRZAŁKI DO NOŻY NOŻE POJEDYNCZE NOŻE KUCHENNE NA PREZENT NOŻE KUCHENNE NA PREZENT ŚLUBNY
PRZECZYTAJ TAKŻE
Czy twardość noża ma wpływ na jego ostrość?
Nóż Santoku czy szefa kuchni? Poznaj naszą podpowiedź!
Nóż szefa kuchni ze stali damasceńskiej – poznaj wyjątkowy model N46-DS
Noże ze stali, drewna czy tworzywa sztucznego? Sprawdź, które najlepiej się sprawdzą
Porównanie zestawów noży – który będzie najbardziej praktyczny dla Ciebie?
Nóż szefa kuchni ze stali damasceńskiej – poznaj wyjątkowy model N46-DS
Nóże kuchenne Gerlach - zawsze gotowe do pracy
Idealna rękojeść - jaki nóż kuchenny wybrać do naszej kuchni?