Zestaw noży w bloku czarnym MODERN
Czy wiesz, jak zrobić lampion z dyni? Sprawdź nasze propozycje i przygotuj piękną ozdobę na jesienny sezon. Do przygotowania tego typu ozdoby może Ci się przydać nóż. Wydrążone wnętrze dyni możesz zaś wykorzystać w kuchni.
Jaką dynię wybrać do zrobienia lampionu?
Do zrobienia jesiennego lampionu wykorzystaj warzywo o dużych rozmiarach. Doskonale sprawdzi się do tego dynia olbrzymia, lub specjalna odmiana, wykorzystywana właśnie do tworzenia rzeźby. Ma ona grube ścianki oraz ma więcej wolnej przestrzeni wewnątrz, co ułatwia pracę. Jednakże w Polsce nie jest tak łatwo dostępna, jak dynia olbrzymia.
Jeśli posiadasz ogród i lubisz się nim zajmować, możesz samodzielne posadzić dynię i wykorzystać właśnie takie warzywa – na pewno będzie to bardziej ekologiczne rozwiązanie. Jeśli jednak Twoja rodzina lubi przetwory i potrawy na bazie dyni, a nie masz ich zbyt dużo, do wykonania lampionów wykorzystaj te kupne.
Co jest potrzebne do zrobienia lampionu z dyni?
Do zrobienia lampionu z dyni przyda Ci się kilka podstawowych akcesoriów. Poza tym najbardziej oczywistym, czyli dynią, przygotuj również:
- ostry nóż lub noże – przygotuj kilka o różnych wielkościach, aby wybierać do danego zadania taki, który najbardziej do niego pasuje;
- łyżka, łyżka do lodów i/lub skrobaczka – dzięki nim w łatwy sposób usuniesz z dyni miąższ;
- marker – pomoże Ci rozrysować wzór na dyni;
- mała lampka LED lub świeczka – by rozświetlić wnętrze lampionu;
- ręcznik papierowy lub ściereczka – aby osuszyć wnętrze dyni;
- foremki do wykrawania ciastek – opcjonalnie, pomogą stworzyć wzory na dyni;
- gumowy lub drewniany młotek – opcjonalnie, przyda się, aby stworzyć wzory za pomocą foremek;
- szablon – jest opcjonalny; pomoże Ci stworzyć ciekawy wzór na Twoim lampionie.
Jak zrobić lampion z dyni?
Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych akcesoriów możesz zabrać się do pracy. Zacznij od ostrożnego wycięcia pokrywy lampionu. Zrób to od góry, w miejscu, z którego wyrasta pęd. Stwórz okrągłą pokrywę, a następnie wyjmij ją. Dzięki temu dostaniesz się do wnętrza dyni, co pozwoli Ci na wygodne wydrążenie jej.
Zacznij jej oczyszczanie. Wyciągnij ze środka nasiona, a także miękką część miąższu. Pozostaw tylko twarde ścianki. Pozostała skorupa powinna mieć ok. 2,5 cm (jej grubość może być różna, zależnie od wielkości samej dyni). Po wydrążaniu osusz wnętrze używając ręcznika papierowego lub ściereczki.
Następnie możesz przejść do przygotowywania wzoru. To, jak go zrobisz, zależy od Twoich preferencji i umiejętności. Jednym z łatwiejszych sposobów jest wykorzystanie foremek do ciast. Z ich użyciem, za pomocą młotka, można w szybki sposób „wykroić” konkretne kształty.
Innym pomysłem jest wykorzystanie noża, za pomocą którego wyrzeźbisz wybrany przez siebie wzór. Możesz poszukać szablonów, dzięki którym stworzysz pięknie wyglądający lampion.
Jak zapalić lampion z dyni?
Lampion z dyni możesz oświetlić na jeden z dwóch głównych sposobów. Tradycyjnie do środka wstawia się małą świeczkę, tzw. tealight. Jest ona stosunkowo bezpieczna, ponieważ stoi dość stabilnie. Jednakże ogień zawsze może stanowić pewne ryzyko, dlatego jeśli dynia stoi w miejscu, w którym przebywają dzieci lub zwierzęta (np. chodzące wokół dyni koty) lepiej postaw na lampkę LED. Da ona równie dobry efekt, a będzie zdecydowanie bezpieczniejsza.
Jak dodatkowo ozdobić lampion z dyni?
Lampion z dyni możesz dodatkowo ozdobić, malując go z zewnątrz farbkami akrylowymi. To dobry pomysł na wydłużenie zabawy z dziećmi, a przy tym na stworzenie naprawdę unikatowej ozdoby. Pomaluj go dowolnie, według własnego pomysłu na wzór – tu nie ma żadnych zasad! Ponieważ ozdoba z naturalnej dyni sama w sobie nie jest bardzo trwała, nie musisz przejmować się utrwalaniem farb.
Jak długo może stać lampion z dyni?
To, jak długo lampion z dyni będzie dobrze wyglądał zależy w dużej mierze od warunków, w których będzie przechowywany. Zdecydowanie dłużej dobrze będą wyglądały lampiony, które będą trzymane w chłodnych warunkach, np. w ogrodzie, na ganku czy na balkonie. Zazwyczaj lampiony dobrze utrzymują się przez 5-10 dni.
Aby przedłużyć żywotność przygotowanego lampionu, stwórz roztwór wody z octem w proporcji 1:1 i spryskaj miejsca, w których zostały wykonane nacięcia oraz wewnątrz dyni. Ma on właściwości bakteriobójcze, co zapobiegnie powstawaniu pleśni na dyni. Wnętrze lampionu możesz posmarować wazeliną, co stworzy barierę ochronną i również może pozytywnie wpłynąć na długotrwałość.
Warto wiedzieć, że używanie lampek LED, dzięki temu, że nie wytwarza dodatkowego ciepła, również może pozytywnie na to wpłynąć.
Co zrobić z miąższem i pestkami wydrążonymi z dyni?
Miąższ i pestki wydrążone z dyni to naprawdę dobre produkty spożywcze, dlatego wykorzystaj je, zamiast wyrzucać. Z miąższu możesz przygotować np. purée, zupę, ciasto, dżem czy smoothie. Z kolei pestki warto oczyścić i wysuszyć. Następnie możesz się nimi po prostu zajadać, bądź wykorzystać je jako dodatek do zup, czy jako element ozdobny ciasta. Doskonale sprawdzają się również jako dodatek do domowego pieczywa.
Jak stworzyć dekorację jesienną z użyciem lampionu z dyni?
Używając lampionu z dyni stworzysz naprawdę piękną dekorację jesienną. Jeśli chcesz go postawić na stole, postaw dynie na podstawce, zapal ją i ozdób wokół liśćmi, czy owocami. Możesz też ozdobić swój ganek lub balkon, ustawiając dynie ozdobne i kasztany, a w centralnym miejscu układając jeden lub kilka lampionów. Jeśli przygotowujesz ogrodowe przyjęcie, możesz rozstawić świecące dynie w wielu miejscach, co stworzy wyjątkową, unikatową atmosferę.
Sprawdź nasze dyniowe przepisy!
Z dyni wykonasz nie tylko piękny lampion, ale również wiele smacznych, pysznych potraw. Sprawdź nasze najciekawsze propozycje na dania z jej wykorzystaniem:
- zupa z dyni z maślanką, kurkami i pesto;
- racuchy z twarogu i dyni;
- dyniowe naleśniki dla jesieniary;
- pikantne leniwe z dynią;
- sos z pieczonej dyni;
- krem z dyni z kurczakiem;
- krem z dyni z pomarańczami.
Życzymy doskonałej zabawy przy przygotowaniu lampionu oraz pysznego sezonu na dynię! Sprawdź również, co zrobić z dyni.