Czy wiesz już, co zrobić z dyni? Te propozycje są naprawdę warte Twojej uwagi. Dynia to warzywo, które wykorzystasz nie tylko do przygotowania smacznych potraw, choć nie da się ukryć, że w kuchni sprawdza się naprawdę wyśmienicie.
Dynia – warzywo z amerykańskiego świata
Dynia to warzywo, które naturalnie występowało w południowej części USA, w Meksyku oraz w Ameryce Południowej. Tak naprawdę jest to rodzaj obejmujący ok. 18 gatunków (konkretna liczba jest zależna od klasyfikacji). Ludzie uprawiają je od 10 tys. lat, a po odkryciu Nowego Świata przez Europejczyków dynia trafiła do Europy.
Nie jest to więc tradycyjne warzywo dla rejonu świata, w którym znajduje się Polska, jednak łatwość uprawy dyni oraz jej walory smakowe sprawiły, że na stałe zagościły w lokalnej kuchni. Istnieje wiele ciekawych odmian tego warzywa, takich jak np. dynia Hokkaido o delikatnej skórce, dynia piżmowa w kształcie gruszki, czy dynia makaronowa, której miąższ po ugotowaniu przypomina właśnie makaron.
Co zrobić z dyni?
Dynia przede wszystkim doskonale sprawdzi się w kuchni. Na jej bazie można przygotować wiele różnorodnych dań, takich jak placki, naleśniki, zupy, purée, chleby, powidła, czy nawet frytki. Jednak to nie jej jedyne zastosowanie! Można wykorzystać ją również do dekorowania domu. Wydrążona dynia może stać się pięknym świecznikiem, lub wazonem – idealnie sprawdzi się w jesiennym sezonie. Dzieci chętnie wykorzystają ją do zabaw sensorycznych, a miłośniczki pielęgnacji stworzą z niej kosmetyki DIY.
Co zrobić z dyni w kuchni?
Przygotuj pyszne przepisy z dyni, wykorzystując jeden z naszych przepisów:
- dyniowe naleśniki dla jesieniary,
- pikantne leniwe z dynią,
- sos z pieczonej dyni,
- sałatka z marynowanej dyni,
- aksamitne ciasto dyniowe,
- krem z dyni z kurczakiem,
- wegetariańska zupa z dyni i marchewki,
- krem z dyni z pomarańczami.
Do przygotowania tego typu dań przyda Ci się zestaw garnków oraz wygodna patelnia z nieprzywierającą powłoką. Pamiętaj, aby zawsze używać naczyń ze sprawdzonego źródła, o dobrym składzie. Niskiej jakości produkty mogą np. wpływać negatywnie na smak oraz właściwości zdrowotne posiłku.
Czy dynię można jeść na surowo?
Jak najbardziej tak, choć co do zasady jej miąższ smakuje lepiej po obróbce cieplnej. Jeśli koniecznie chcesz spróbować jej w takiej formie, wybierz odmianę o delikatnym wnętrzu, np. dynię piżmową lub Hokkaido. Surowa dynia konsystencją i smakiem przypomina marchewkę. Możesz dodać ją do np. do sałatki i wziąć do pracy w pojemniku to go. Sprawdzi się również jako smoothie, albo jako wegetariański tatar.
Jak zrobić ozdoby z dyni?
Ozdoby z dyni mogą być naprawdę proste w wykonaniu. Po pierwsze, możesz po prostu nabyć ozdobne, niejadalne dynie, które już w tej formie możesz np. ustawić przy wejściu do domu, lub w przedsionku. Pamiętaj, że dłużej pozostaną dobre i ładne w chłodniejszych warunkach i np. jeśli chcesz je trzymać w domu, szybko mogą zacząć pleśnieć.
Dobrym pomysłem jest również przygotowanie z dyni latarni. Możesz je wydrążyć, tworząc na ściankach różnorodne wzory, a do środka włożyć świeczkę albo lampkę LED. Ta druga opcja jest zdecydowanie bezpieczniejsza i jeśli do zabawy angażujesz dzieci, może być to lepszy wybór.
Dynie można również po prostu pomalować farbami, tworząc wyjątkowe wzory i kolory. Niektórzy ozdabiają je również techniką decoupage, albo wykorzystują materiały i sznurki do stworzenia wyjątkowych kompozycji.
Jak zrobić z dyni kosmetyki?
Dynię możesz dodawać do różnych kosmetyków, tworząc kompozycje, które Twoja skóra może naprawdę polubić. Uważaj jednak – takie produkty mogą mieć krótką datę ważności. Dlatego jeśli chcesz przetestować kosmetyki z dynią możesz np. dodać purée do gotowej maseczki lub przygotować takową, łącząc z nim miód oraz jogurt naturalny. Taką mieszankę można nakładać również na włosy przed ich umyciem. Mieszając purée z cukrem uzyskasz z kolei peeling do skóry.
Pamiętaj, że tego typu składniki mogą uczulać, dlatego koniecznie przed nałożeniem domowych mieszanek na skórę zrób test, np. za uchem.
Czy dynia jest zdrowa?
Dynia zawiera w swoim składzie ok. 9 mg witaminy C, więcej niż 1 mg witaminy E oraz K oraz takie minerały jak potas (ok. 340 mg), czy fosfor (ok. 44 mg), biorąc pod uwagę 100 g produktu. Dynia jest też bogata w błonnik i jest niskokaloryczna. Warto więc wprowadzić ją do diety, zwłaszcza w sezonie jesiennym, kiedy jest najtańsza i najsmaczniejsza. Pamiętaj, że zdrowe żywienie powinno być zróżnicowane i dopasowane do Twoich potrzeb. Dynia może być zdrowa, jeśli posiadasz odpowiednio skomponowaną dietę.