0

Zielony ogródek w kuchni część I. Domowa uprawa kiełków

Jeśli zdecydujemy się na wysiewanie kiełków w domu, szybko odkryjemy mnóstwo zalet płynących z ich posiadania. Zdecydowanie wzbogacą one naszą dietę w błonnik, witaminy i mikroelementy, a dodane do sałatki lub na kanapkę ożywią i urozmaicą smak - kiełki na talerzu to prawdziwe dobrodziejstwo natury. Dodatkowo, kiełki okażą się proste w uprawie, nie sprawią zbyt wiele problemów podczas pielęgnacji, a w niedługim czasie, te małe i zielone roślinki ucieszą nas swoim widokiem – już sama ich obserwacja zrelaksuje nas i poprawi nasze samopoczucie. A jeśli dodatkowo umieścimy rosnące kiełki w oryginalnych, kolorowych doniczkach lub pojemnikach, będą one stanowić ciekawą i przykuwającą wzrok dekorację kuchni.

Jakie kiełki wybrać do domowej uprawy?

Na początku postawmy na popularne gatunki kiełków, które są łatwo dostępne i proste w uprawie. Nasiona możemy zakupić w kwiaciarni, sklepie ogrodniczym, a nawet w popularnych sklepach spożywczych.

Oczywiście wszyscy znamy kiełki rzeżuchy i na pewno zdarzyło nam się je posiać na Święta Wielkanocne. Jednak ze względu na swój bardzo intensywny i specyficzny smak oraz zapach, nie będą każdemu smakować. W takim wypadku, możemy zakupić na przykład kiełki rukoli, rzodkiewki, buraka, brokuła lub mikrogroszku. Warto nie ograniczać się do jednego lub dwóch gatunków, ponieważ każda roślina posiada inny zestaw cennych witamin i minerałów oraz charakteryzuje się odmiennymi walorami smakowymi i zdrowotnymi.

O czym powinniśmy pamiętać podczas uprawy kiełków?

Po pierwsze, wybierając zestaw startowy do uprawy kiełków sprawdźmy, czy nasiona pochodzą z upraw ekologicznych, aby mieć pewność, że to co trafia na nasz talerz jest zdrowym i pełnowartościowym produktem. Sam proces wysiewania jest bardzo prosty. Potrzebować będziemy jedynie nasion, gleby, odrobiny wody, naczynia/pojemnika/doniczki oraz podstawki. Do doniczki, naczynia lub pojemniczka wsypujemy glebę, następnie zalewamy ją niewielką ilością wody, czekamy, aż gleba nasiąknie, a na końcu siejemy nasiona na powierzchnię gleby. Oczywiście w zależności od gatunku, czynności podczas wysiewania mogą się minimalnie różnić, jednak nie ma się czego obawiać, gdyż kupując nasiona zawsze na opakowaniu znajduje się dokładna instrukcja wysiewania.

Jak dbać o naszą uprawę kiełków?

Kiełki nie przebadają za zbyt nasłonecznionymi miejscami, dlatego najlepiej ustawmy je na delikatnie zacienionej półce lub parapecie z umiarkowanym dostępem do światła. W kwestii podlewania, nasze nasiona są dosyć wymagające – musimy podlewać je aż dwa razy dziennie. Jednak uważajmy, aby nadmiernie ich nie nawadniać. Nasze nasiona są maleńkie i dlatego nie potrzebują dużej ilości wody. Pamiętajmy, że sposób pielęgnacji wpływa na wzrost, smak i wygląd kiełków.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności