Pieczywo to grupa produktów, która co do zasady szybko traci na świeżości. Jak i w czym przechowywać chleb w kuchni, aby dłużej cieszyć się jego smakiem i chrupiącą skórką? Poznaj nasze porady i nie marnuj żywności.
Jak przechowywać chleb w kuchni?
Chleb w kuchni można przechowywać na kilka sposobów, zależnie od tego, kiedy chcesz go zużyć. Pieczywo, które spożyjesz w ciągu 3-4 dni od kupna warto przechowywać w dostosowanym do tego chlebaku, umieszczonego w suchym i chłodnym miejscu. Jego nadmiar zaś możesz zamrozić.
W czym przechowywać chleb w kuchni?
Przechowywanie chleba w kuchni wiąże się zwykle ze znalezieniem dla niego odpowiedniego miejsca. Idealnie sprawdzi się do tego wygodny, drewniany chlebak. Ten materiał z jednej strony ograniczy dostęp świeżego powietrza do pieczywa, a z drugiej w odpowiedni sposób reguluje poziom wilgoci i pozwala żywności „oddychać”. Dzięki temu ta na dłużej zachowa świeżość. Pamiętaj, że takie akcesoria do organizacji kuchni powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł.
Możesz postawić również na chlebak wykonany z tworzyw sztucznych, jednak niektóre produkty tego typu mogą być wykonane z materiałów niskiej jakości, które będą powodować, że do żywności przedostaną się niebezpieczne substancje. Zwróć więc na to szczególną uwagę.
Jak przechowywać pieczywo w chlebaku?
Pieczywo w chlebaku możesz przechowywać po zawinięciu go w papier, w lniany albo bawełniany woreczek, lub też w woskowijkę. W ten sposób ograniczysz parowanie i na dłużej zachowasz idealnie chrupką skórkę. Unikaj przechowywania chleba w foliowych woreczkach jednorazowych. To naprawdę dobre pomysły na organizację w kuchni, które pozwolą Ci na zachowanie świeżości chleba na dłużej.
Jak zamrozić i odmrozić chleb?
Jeśli wiesz, że nie spożyjesz całego zakupionego chleba, koniecznie go zamroź. Zacznij od podzielenia pieczywa na porcje. Chleb pokrój w kromki i podziel. Owiń go folią aluminiową, a następnie włóż do woreczka strunowego. Oznacz opakowanie, zapisując na nim datę mrożenia. Następnie włóż je do zamrażarki. Proces ten warto przeprowadzić jak najszybciej po wypieczeniu chleba.
Chleb możesz odmrażać po prostu wyciągając go ok. 1-3 godziny przed zużyciem, lub też wkładając go do tostera albo do piekarnika. Ta ostatnia opcja pozwoli Ci na uzyskanie bardzo podobnego efektu do świeżo zakupionego chleba – będzie miał chrupiącą skórę, a jego wnętrze będzie przyjemnie ciepłe.
Pamiętaj, aby nie mrozić chleba w całości. Zamiast woreczków strunowych możesz wykorzystać też pojemniki kuchenne, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością oraz nadają się do mrożenia.
Poznaj chlebaki od polskiej marki Gerlach
W naszej ofercie znajdziesz dwa wygodne modele chlebaków, które doskonale sprawdzą się w Twojej kuchni. Zostały one wyprodukowane w Polsce z naturalnego drewna dębowego. W ofercie posiadamy dwa modele o podobnym projekcie, różniące się wykończeniem: zewnętrzna część korpusu jednego z nich została pomalowana na czarno.
Pokrywka chlebaków pozwala na używanie jej jako deski. Dzięki temu od razu po wyciągnięciu chleba będzie możliwość wygodnego pokrojenia go, bez konieczności wyciągania kolejnych akcesoriów kuchennych. Chlebaki są zabezpieczone naturalnym olejem i są w pełni bezpieczne do kontaktu z żywnością.
Poza chlebakiem warto zaopatrzyć się w wygodny nóż do chleba, który pozwoli na komfortowe pokrojenie pieczywa w kromki. Ten typ produktu posiada ząbkowane ostrze, dzięki czemu praca ze stosunkowo miękkim pieczywem jest po prostu naprawdę wygodna.
W czym przechowywać inną żywność w kuchni?
Poza chlebem w kuchni często przechowuje się makarony, płatki, ryż, czy też owoce, warzywa albo sery. I one powinny mieć odpowiednie miejsce na przechowywanie. Warto o to zadbać! Suche produkty możesz włożyć do tzw. słoików na żywność, pojemników, które dobrze sprawdzają się do przechowywania poza warunkami chłodniczymi. Szczelnie zamknięte, przedłużą trwałość herbat, tapioki czy przypraw.
Jeśli chcesz przechowywać coś w lodówce, postaw na pojemniki, które są do niej przeznaczone. Ponadto możesz zaopatrzyć się w pokrywki do garnków do przechowywania – dzięki temu po ugotowaniu potrawy od razu schowasz ją do lodówki.
Owoce, czy warzywa, które nie nadają się do przechowywania w lodowce, warto umieścić w materiałowym koszu, dzięki czemu będą zawsze pod ręką.
Zorganizuj swoją kuchnię!
Odpowiednia organizacja kuchni jest niezwykle ważna. Dlatego też warto zawsze szukać pomysłów i rozwiązań, które pomogą Ci stworzyć wygodne w użytkowaniu wnętrze. Nie zapomnij o tym, aby wyposażyć swoje wnętrze w odpowiednie wkłady do szuflady, organizery lub bloki na noże, solniczkę z pieprzniczką, czy w inne wygodne produkty, jak stojaki na pokrywki albo patelnie.
Każdy przedmiot w kuchni, zarówno produkt spożywczy, jak i garnek albo elementy zastawy stołowej, powinny mieć przypisane dla siebie miejsce. To sprawia, że sięganie po nie będzie po prostu proste. Przyśpieszysz w ten sposób swoje codzienne gotowanie i unikniesz np. frustracji wynikającej z tego, że niektórych potrzebnych narzędzi po prostu nie jesteś w stanie znaleźć.