Patelnia GRANITEX 20 cm z powłoką ceramiczną
Czy wiesz, jak przechowywać patelnie, aby przedłużyć jej żywotność? Sprawdź, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę, aby Twoje naczynia przez dłuższy czas zachowały nowy wygląd. O czym należy pamiętać, nim schowasz patelnię i gdzie należy ją przechowywać?
Patelnia – o tym warto pamiętać
W domach zazwyczaj pojawia się jeden z dwóch podstawowych patelni. Większość osób decyduje się na naczynie z powłoką nieprzywierającą. Są one wygodne w użytkowaniu, jednakże dodatkowy materiał naniesiony na metalową powierzchnię może ulegać zdzieraniu się, czy odpryskiwaniu. Dlatego też należy przy nich pamiętać o tym, aby wewnętrzna powierzchnia naczynia nie miała styczności z twardymi przedmiotami. To wpływa też na to, jak przechowywać patelnie.
Nieco inaczej jest w przypadku patelni bez powłok, zazwyczaj żeliwnych lub ze stali nierdzewnej. Takie naczynia mogą wprawdzie w niektórych sytuacjach ulec zarysowaniu, jednakże pojawienie się rysy raczej nie wpłynie negatywnie na ich funkcjonalność i np. w ich przypadku bez obaw możesz używać stalowych akcesoriów kuchennych. Pozwalają na ciekawsze pomysły na organizację w kuchni – bez obaw możesz na przykład włożyć mniejszą patelnię stalową w większą.
Co zrobić z patelnią przed schowaniem jej?
Nim schowasz patelnie, musisz o nią odpowiednio zadbać. Patelnię należy umyć ręcznie (w przypadku patelni z powłokami oraz w przypadku naczyń żeliwnych) lub w zmywarce (patelnie ze stali nierdzewnej bez powłoki). Następnie należy dokładnie ją osuszyć, a jej powierzchnię, niezależnie od typu powłoki, możesz pokryć cienką warstwą oleju. Możesz przygotować np. specjalne pojemniki kuchenne, w których będziesz trzymać tłuszcz spożywczy używany specjalnie do tego zadania.
Takie przygotowanie patelni do przechowywania pozwoli na zachowanie higieny oraz sprawi, że jej powierzchnia będzie częściowo chroniona przed powstawaniem części zarysowań. Uwaga, pamiętaj, aby nie wkładać rozgrzanej patelni pod zimną wodę. W pierwszej kolejności powinna wystygnąć!
Jak przechowywać patelnie w kuchni?
Przechowywanie patelni z powłoką nieprzywierającą wymaga zwrócenia na nią odrobiny uwagi. Nie wkładaj takich naczyń jedno w drugie, chyba że używasz do tego specjalnych przekładek. Patelnie najlepiej trzymać w szufladzie lub w szafce, tak aby chronić je przed częścią kurzu oraz innymi zabrudzeniami. W kuchni zdarza się przecież, że na kuchence pryska akurat podgrzewany kurz, a mąka trafia nie tylko na blat. Schowanie patelni pozwala lepiej o nią zadbać.
Jeśli masz większą kuchnię, warto rozdzielić patelnie na te, których używasz na co dzień i na te, w których rzadziej przygotowujesz dania. Te pierwsze miej pod ręką, najlepiej w pobliżu kuchenki. Te drugie możesz przechowywać w nieco bardziej oddalonej szafce lub szufladzie, albo np. wynieść je do spiżarki. Może być ona chłodniejsza niż kuchnia, jednak nie przechowuj ich w pomieszczeniu zupełnie pozbawionym ogrzewania. Zimą nagłe rozgrzanie bardzo zimnej patelni mogłoby nie skończyć się dobrze.
Przechowywanie patelni – czy można je powiesić na ścianie?
Niektóre patelnie posiadają w uchwytach otwór, który pozwala na ich powieszenie. I jak najbardziej możesz to wykorzystać, zwłaszcza jeśli gotujesz dużo i często, a przy tym chcesz mieć swoje podstawowe naczynia pod ręką. Jednakże jeśli nie sięgasz po nie regularnie, nie koniecznie jest to dobry pomysł. Tak powieszone naczynia mogą się zakurzyć i wybrudzić, zwłaszcza jeśli trzymasz je w pobliżu kuchenki lub głównego blatu roboczego.
Przechowuj patelnie w przeznaczonym do tego miejscu
Patelnie warto przechowywać w konkretnym miejscu, które na to wyznaczysz. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć, gdzie się ona znajduje i w razie nagłej potrzeby bez najmniejszego problemu zaczniesz przygotowywać posiłek. To szczególnie ważne, kiedy w domowej kuchni gotuje więcej, niż jedna osoba. To pozwoli Ci na uniknięcie niekomfortowych sytuacji, kiedy np. Twój domownik będzie szukał swojej ulubionej patelni i nie będzie w stanie jej znaleźć.
Organizer do patelni – czy to dobry pomysł?
Jeśli posiadasz miejsce na organizer do patelni zakupienie go jak najbardziej może być dobrym pomysłem. Pozwoli on na wygodne przechowywanie większej liczby naczyń bez obaw o to, że będą się o siebie obijać. To szczególnie dobra opcja dla osób, które posiadają większe potrzeby, często gotują, a ich kolekcja naczyń jest stosunkowo duża.
O takim dodatku do kuchni warto pomyśleć też na etapie tworzenia zupełnie nowej kuchni od podstaw. Wówczas można np. zamówić specjalnie przygotowany organizer na patelnie, który zostanie umieszczony w szafce z systemem specjalnie dostosowanym do przechowywania patelni.
Jakie akcesoria do organizacji kuchni mogą się przydać?
Istnieją różne akcesoria do organizacji kuchni, które pomagają zachować w niej porządek. W przypadku patelni naprawdę przydatne mogą być wspomniane już przekładki, które pozwolą Ci bezpiecznie przechowywać jedną patelnię na drugiej. Ponadto nie zapomnij o odpowiednio dobranych łopatkach, szpatułkach, czy chochlach. W przypadku patelni z powłokami nieprzywierającymi należy używać tych o drewnianych lub silikonowych częściach użytkowych.
Poza nimi mogą Ci się przydać np. słoiki na żywność, w których możesz przechowywać przyprawy, płatki owsiane, makarony i inne suche produkty z długim terminem żywności. To pomoże Ci w sprawniejszym przygotowywaniu posiłków.
Ukryte w szafce, czy zawieszone na widoku i jednocześnie, dodające uroku kuchni. Jak przechowywać patelnie? Wybierz sposób, który najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu. Możesz zdecydować się na popularne rozwiązanie (przechowywanie patelni jedna na drugiej) lub wybrać bezpieczniejszą opcję (np. zawieszenie patelni na haczyku).
PATELNIE GERLACH KUPISZ W NASTĘPUJĄCYCH KATEGORIACH:
PATELNIE GŁĘBOKIE PATELNIE CERAMICZNE POKRYWKI NA PATELNIE PATELNIE DO NALEŚNIKÓW PATELNIE Z ODPINANĄ RĄCZKĄ WOKI PATELNIE GRILLOWE PATELNIE NIEPRZYWIERAJĄCE PATELNIE GRANITOWE PATELNIE NA INDUKCJĘ PATELNIE NA PREZENT ZESTAW PATELNI