Domowe przetwory to doskonały sposób na to, aby zamknąć smak lata w słoiku na cały rok. Jaki garnek do smażenia powideł i dżemów wybrać? Sprawdź, co może Ci się przydać i na co zwrócić uwagę, kupując naczynia do przygotowywania tego typu przetworów.
Garnki do powideł i dżemów – muszą być dobrej jakości!
Garnki do smażenia lub gotowania powideł i dżemów powinny być naczyniami wykonanymi z wysokiej jakości materiałów przez wzgląd na to, że będą podgrzewane przez długi czas. Naczynia z cienkimi ściankami i dnem mogą po prostu ulec przypaleniu lub odkształceniu. Z tego powodu ważne jest to, by naprawdę zwrócić uwagę na ich jakość, biorąc pod uwagę zarówno wykorzystany materiał, ich wielkość jak i inne parametry techniczne. Poza tym przygotowywanie powideł nie jest szczególnie wymagające i naczynia nie muszą spełniać innych, specjalistycznych wytycznych.
Jak wygląda smażenie powideł i dżemów?
Przygotowywanie powideł i dżemów nie jest trudne, jednak może być dość czasochłonne. Zaczyna się od wybrania i przygotowania owoców, pokrojeniu ich na mniejsze kawałki (jeśli jest taka konieczność) i następnie na długotrwałym gotowaniu lub smażeniu z dodatkiem cukru – tak, aby stworzyły masę nadającą się na kanapki, czy do ciast. Następnie, po przełożeniu ich do wyparzonych słoików i pasteryzowaniu mogą być przechowywane przez około rok w chłodnym zacienionym miejscu.
Proces przygotowania może trwać od kilkunastu minut do nawet wielu godzin, zależnie od przygotowywanej ilości. Owoce należy podgrzewać na stosunkowo niewielkiej mocy kuchenki, regularnie mieszając, aby zapobiec przypaleniu. Z tego powodu garnek lub patelnia używana do tego procesu powinna być odpowiednio dopasowana.
Garnki nieprzywierające do smażenia powideł i dżemów
Do przygotowywania przetworów doskonale sprawdzą się garnki nieprzywierające. Lepka, karmelizująca się masa może zacząć przywierać do powierzchni stalowego garnka, przypalając się i utrudniając jego czyszczenie. Właśnie do takich zadań doskonale sprawdzają się garnki z powłokami, takie jak np. naczynia z linii GRANITEX lub NATUR.
Co prawda tego typu garnki należy myć ręcznie z użyciem miękkiej gąbeczki, a do mieszania powideł warto używać akcesoriów z silikonową częścią użytkową, jednak sam proces przygotowywania dżemów i powideł właśnie w takich naczyniach będzie zdecydowanie przyjemniejszy.
Inną alternatywą, która sprawdzi się dobrze w trakcie przygotowywania przetworów są garnki żeliwne, powlekane emalią. Działa ona podobnie do powłoki nieprzywierającej, a ponadto takie naczynia utrzymują ciepło dłużej, niż aluminium wykorzystywane do tworzenia naczyń z powłokami ceramicznymi. To sprawia, że również mogą być bardzo dobrym wyborem.
Zestawy garnków do powideł – jaki powinny mieć kształt?
Jeśli dalej wahasz się, jakie garnki do smażenia powideł i dżemów wybrać, zwróć uwagę na ich kształt. Najlepsze będą te naczynia, które będą miały jak największy kontakt z powierzchnią grzewczą. Dzięki temu płyn znajdujący się w owocach będzie równomiernie podgrzewany i będzie szybciej parował, co nie tylko przyśpieszy sam proces gotowania, ale również w ostatecznym rozrachunku pozwoli Ci na zaoszczędzenie energii.
Dlatego też wybieraj raczej garnki niskie, lecz szerokie. Dobrze sprawdzać się mogą również głębokie patelnie. Naczynia nie muszą mieć w komplecie pokrywek. W tym przypadku istotne jest, aby płyn znajdujący się w owocach wyparował, dlatego nie należy zakrywać naczynia w trakcie gotowania.
Jaki garnek do smażenia powideł i dżemów? Sprawdź, na jaką jest kuchenkę!
Wybierając garnek do smażenia powideł i dżemów zwróć uwagę na to, aby był kompatybilny z Twoją kuchenką. Niemal wszystkie garnki nadają się do użytkowania na kuchence gazowej. Większość z dostępnych na rynku doskonale sprawdza się również na tych elektrycznych i ceramicznych. Nie wszystkie jednak nadają się na kuchenkę indukcyjną, dlatego jeśli właśnie taką masz w swoim domu przed zakupem garnka sprawdź oznaczenia znajdujące się na garnku lub na jego opakowaniu.
Jeśli chcesz mieć pewność, że garnek jest kompatybilny z Twoją kuchenką, wybierz jeden z modeli garnków marki Gerlach. Wszystkie nasze produkty w tej kategorii mogą być użytkowane na każdym z wcześniej wymienionych rodzajach. Dzięki temu niezależnie od tego, czy gotujesz u siebie w domu, czy np. zabierasz garnki ze sobą na wyjazd albo do kampera, możesz mieć pewność, że będziesz w stanie przygotować swoje ulubione posiłki.
Garnki do gotowania słoików – jakie powinny być?
Po przygotowaniu powideł lub dżemu często przekłada się przetwory do słoików, które następnie można pasteryzować np. w garnku. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się garnek o dużej średnicy, wykonany z trwałego materiału, niepodatnego na zarysowania. W tym przypadku lepiej unikać naczyń z powłokami lub emalią dlatego, że mogą one ulec obiciu w trakcie tego procesu.
Znacznie lepiej sprawdzi się do tego zwyczajny garnek wykonany ze stali nierdzewnej 18/10 – tego typu wszechstronne naczynie wykorzystasz w kuchni wielokrotnie. Wybierz model o stosunkowo grubym dnie, z wygodnymi uchwytami. Odpowiednio zadbany, będzie mógł być użytkowany przez wiele długich lat, dlatego jest to dobre uzupełnienie wyposażenia każdej kuchni.
Garnki na prezent dla miłośnika domowej kuchni
Jeśli masz wśród swoich bliskich osobę, która spędzać czas w kuchni i nie posiada w swoim asortymencie wygodnych garnki do gotowania słoików, czyli do smażenia powideł i dżemów, zwróć uwagę na ofertę marki Gerlach. Wysokiej jakości produkty, zapakowane w eleganckie opakowania, doskonale sprawdzą się jak garnki na prezent dla każdego miłośnika gotowania. Jakie zestawy garnków sprawdzą się najlepiej? Możesz postawić na uniwersalny komplet wykonany ze stali nierdzewnej, np. AMBIENTE lub PRESTIGE PLUS. Dobrym rozwiązaniem jest również dokupienie do kompletu stalowego jednego lub dwóch garnków z nieprzywierającą powłoką. Taki prezent na pewno zostanie doceniony!
Jeśli chcesz w jakiś sposób uzupełnić komplet możesz wybrać akcesoria silikonowe lub stalowe, albo inne dodatki do kuchni, takie jak tasak do ziół z deską czy zestaw pieprzniczki i solniczki NATUR.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jaki garnek do smażenia frytek?
Jaki garnek do gotowania ryżu?
Jaki garnek do smażenia mięsa?
Jaki garnek do pieczenia chleba wybrać?
Jaki garnek do gotowania bigosu wybrać?
Jaki garnek do gotowania rosołu wybrać?