Noc Kupały to święto przesilenia letniego obchodzone przez dawnych Słowian. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w ciągu całego roku. Co jadało się w Noc Kupały? Z czym były związane przygotowywane posiłki? Sprawdź!
Czym jest Noc Kupały?
Noc Kupały tradycyjnie obchodzona była 21-22 czerwca, w najkrótszą noc w roku. Gdy jednak na terenach Polski pojawiła się religia chrześcijańska święto to zbiegło się z przypadającą na 23 czerwca wigilią św. Jana, poprzedzającą Narodziny św. Jana Chrzciciela, dlatego też z czasem połączono te uroczystości pod nazwą Noc Świętojańska. W takcie tej nocy pojawiało się wiele obrzędów i rytuałów, takich jak zbieranie ziół oraz kwiatów, ozdabianie nimi ludzi oraz zwierząt, wchodzenie do wody, rzucanie wianków, rozpalanie ognisk, wspólne tańce itd.
Nazwa „Noc Kupały” wzięła się rzekomo od nazwy bóstwa słowiańskiego. Jednak imię „Kupała” pojawiło się po raz pierwszy dopiero w XVII-wieku, dlatego też badacze mitologii uznają, że ta konkretna postać nie występowała w oryginalnym, słowiańskim panteonie.
Co jadało się w Noc Kupały?
Termin, w którym przypada Noc Kupały, zbiegał się z pierwszymi zbiorami owoców. Dlatego to na pewno one były podawane w trakcie. Pojawiały się też różnego rodzaju placki, zupy, czy miody.
Warto jednak pamiętać, że do czasów współczesnych nie przetrwało zbyt wiele informacji na temat życia i mitologii dawnych Słowian, dlatego część danych może być jedynie niepotwierdzonymi w pełni domysłami.
Owoce w trakcie Nocy Kupały
Czerwiec to czas zbiorów takich owoców, jak jagody, czy maliny. Istnieje więc możliwość, że w czasie Nocy Kupały następowało poświecenie pierwszych zbiorów. Bez wątpienia owoce te pojawiały się też w czasie samego świętowania.
Kasza – ważny element Nocy Kupały
Prawdopodobnie w niektórych rosyjskich miejscowościach tworzono tzw. wotywną kaszę. 22 czerwca, w dzień św. Julianny, dziewczęta z okolicy zbierały się razem, rozmawiając i śpiewając. Wspólnie w moździerzu ubijały jęczmień. Rano, 23 czerwca w dzień św. Agrypiny, była już ona gotowa do przygotowania. W ciągu dnia podawano ją biednym, a wieczorem posypywano ją masłem i podawano wszystkim zebranym.
Twaróg spożywany w trakcie Nocy Kupały
Zachowały się informacje na temat tego, że na Białorusi w trakcie Nocy Kupały jednym ze przysmaków był twaróg. Poza nim spożywano tam również kulagi, słodkie ciasta (babki) z mielonymi nasionami. Podawano również chłodniki, jajka na smalcu i różnego rodzaju sery. W trakcie tego święta w XIX-wieku Białorusini pili wódkę, a na Karpatach pito wino.
Odświętne pieczywo z miodem – podstawa w trakcie Nocy Kupały
W wielu rejonach podawano prawdopodobnie różnego rodzaju pieczywo i placki, często przygotowywane z dodatkiem miodu oraz ziół. Prawdopodobnie były one podstawowym typem jedzenia spożywanego w trakcie. Warto pamiętać, że miód w dawnych czasach, na wsiach, był jednym z najłatwiej dostępnych „słodzideł”. Dlatego używany był również do przygotowywania świątecznych ciast. Używano go również do tworzenia miodu pitnego.
Zioła były obecne w Noc Kupały
Ważnym elementem Nocy Kupały były również zioła. Używano ich w celach leczniczych, ale nie tylko. Pełniły funkcję przypraw i były dodawane do różnorodnych przepisów: do wypieków, pieczywa, dań wytrawnych i słodkich. To jednak nie było ich jedyne zastosowanie. Zioła były dodawane również do ognisk, które płonęły tamtej nocy, co miało znaczenie oczyszczające i ochronne
Przygotuj swoją własną Noc Kupały!
Choć Noc Kupały nie jest już powszechnie obchodzona, ten czas możesz wykorzystać do stworzenia tematycznego przyjęcia dla swoich bliskich i przyjaciół. To idealna okazja do wyjścia w plener, rozpalenia ogniska w przeznaczonym do tego miejscu i spędzenia wspólnie czasu pod gołym niebem. Możesz wówczas zainspirować się tym, co jadało się dawniej w trakcie tej najkrótszej w ciągu roku nocy.
Do organizacji takiego wydarzenia na pewno przyda Ci się np. dzbanek termiczny, w którym podasz ciepły napój, czy tasak do ziół, który idealnie sprawdza się w trakcie przygotowywania potraw w plenerze.