Silikonowa forma do pieczenia tortownica 23cm SMART
Co na wielkanocne śniadanie? Sprawdź, co przygotować dla siebie i swoich bliskich. Możesz przygotować w pełni tradycyjne potrawy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić też nowe, ciekawe dania.
Wielkanocne śniadanie – pamiętaj o wszystkich
Gdy przygotowujesz wielkanocne śniadanie, przede wszystkim pamiętaj o potrzebach wszystkich swoich bliskich. Zwłaszcza jeśli odwiedza Cię dalsza rodzina, dobrze jest spytać o ich preferencje. W końcu z powodów zdrowotnych, czy własnych wyborów żywieniowych mogą nie jeść wszystkich produktów i jeśli tak jest, warto zadbać o to, aby każdy miał alternatywę dla siebie w trakcie śniadania. Na przykład, jeśli ktoś nie spożywa produktów odzwierzęcych, dobrze jest sprawić, by na stole pojawiły się wegańskie dania.
Co przygotować na wielkanocne śniadanie? Jajka w różnej postaci
Zgodnie z tradycją, w trakcie wielkanocnego śniadania na stole powinny pojawić się jajka – symbol nowego życia. Warto przygotować je na kilka różnych sposobów. Poza jajkami na twardo, które zwykle przygotowuje się dzień wcześniej do święconki, przygotuj np. jajka na miękko ugotowane na świeżo bądź jajka w koszulkach, które doskonale sprawdzą się na kanapki. Możesz również stworzyć omlet bądź różne ciekawe przystawki z jajek. Nie masz na nie pomysłów? Sprawdź nasze propozycje!
Domowy chleb na wielkanocne śniadanie
Na tak szczególne śniadanie warto przygotować pyszny, domowy chleb. Możesz z powodzeniem przygotować go w garnku żeliwnym NATUR IRON, co pomoże Ci stworzyć wypiek w idealnym kształcie. Pieczywo najlepiej przygotować z samego rana, jednak jeśli wiesz, że nie będziesz mieć na to czasu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypiec je poprzedniego dnia wieczorem, a podać rano. Propozycję naszego przepisu na chleb znajdziesz tutaj, zaś jeśli Twoje pieczywo zawsze w trakcie pieczenia pęka, sprawdź, jak sobie z tym poradzić.
Co do wielkanocnego chleba?
Gdy już upieczesz chleb, warto oczywiście podać go z najlepszymi dodatkami. Poza pastą jajeczną możesz podać również przygotowaną w domu szynkę, czy też różnego typu pasty. To doskonała alternatywa, jeśli przy Twoim stole zasiądzie również wegetarianin, np. postaw na pastę z awokado, pastę czosnkową czy stwórz domowy twarożek kanapkowy. Takie dodatki do chleba są szybkie w przygotowaniu i smakują zdecydowanie lepiej niż te kupne.
Dobrym pomysłem będzie również stworzenie pasztetu bądź zapiekanego mięsa, które można podawać na ciepło w trakcie wielkanocnego śniadania.
Wielkanocny żur – bez tego się nie obejdzie!
Wielkanocne śniadanie jest wyjątkowe, bo to właśnie w tym czasie zupę podaje się rano, a nie na obiad. Przygotuj wielkanocny żur, który możesz podać w wydrążonym chlebie. Warto już zawczasu stworzyć zakwas – to naprawdę nie jest trudne, a danie na takiej bazie będzie smakowało zdecydowanie lepiej. Następnie możesz przygotować zupę z przepisu przygotowanego przez Adama Borowicza. Na pewno pokocha ją cała Twoja rodzina!
Przygotuj słodkie wypieki na wielkanocne śniadanie
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć też słodkich wypieków. Zależnie od ilości gości, przygotuj jedną lub więcej propozycji. Tutaj możesz naprawdę zaszaleć! Co warto przygotować?:
- tradycyjnego mazurka;
- słodkie babeczki z polewą cytrynową;
- babkę wielkanocną;
- chałkę;
- wiosenne ciasto marchewkowe.
Przysmaki warto przygotować w formach silikonowych. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ ciasto idealnie odchodzi od ścianek. Formy SMART mają wzmocniony rant, co ułatwia ich przenoszenie. Jeśli chcesz, możesz przygotować również jednoosobowe porcje, używając porcelanowych kubków, które nadają się do użytkowania w piekarniku.
Drobny twist na świąteczne śniadanie
Chcesz przygotować na świąteczne śniadanie coś, co nie jest w pełni tradycyjne? Możesz spróbować stworzyć pyszną wiosenną tatrę z chrzanem. Ciekawym daniem może być również lasagne po neapolitańsku, czy zapiekanka ziemniaczana. Forma tych dań sprawia, że są łatwe do podania i porcjowania, a resztki bez problemu możesz zostawić na później.
Dostosuj liczbę dań do ilości osób
Przygotowując wielkanocne śniadanie łatwo jest zaszaleć i stworzyć zbyt dużo dań. Aby więc nie marnować żywności, postaraj się podejść do tego racjonalnie i oszacuj, ile i co zjedzą członkowie Twojej rodziny. Dzięki temu będziesz żyć w zgodzie z ideą less waste, a przy tym po prostu zaoszczędzisz.
Czerp z tradycji to, co najlepsze
Tradycje pozwalają poczuć bliskość z ukochanymi osobami. Pamiętaj jednak, że nie musisz kontynuować w swoim domu wszystkich zwyczajów. Jeśli czujesz, że jakaś tradycja nie pasuje do Twojej rodziny, bądź sprawia, że nie czujesz się komfortowo, po prostu z niej zrezygnuj, a w zamian stwórz nowy zwyczaj, który zbliży członków Twojej rodziny.