Zanurzając się w bogactwo wielkanocnych tradycji można odkryć niezwykłą symbolikę zwyczajnych rzeczy, barwne obrzędy i ciekawe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, przepisy. Wiele zwyczajów wywodzi się z kultury chrześcijańskiej, ale na stałe wpisały się one również w świecki aspekt Wielkanocy. Poznaj ciekawe wielkanocne tradycje i domowe potrawy na święta, które warto wprowadzić do tradycyjnego menu.
Tradycje wielkanocne
Święta Wielkiej Nocy są bogate w rozmaite tradycje i obrzędy. Ich nierozerwalny związek z religią chrześcijańską sprawia, że w ich czasie pojawia się wiele charakterystycznych symboli, które nabierają głębokiego wymiaru. Święta te nawiązują do odrodzenia. Termin świąt wielkanocnych wypada zawsze pomiędzy 22 marca, a 25 kwietnia, a czas budzącej się wtedy do życia wiosny sprzyja refleksji. Najpopularniejszymi symbolami Wielkanocy są pisanki, baranki i wielkanocne zające. Elementy te nawiązują do siły, nowego życia, a w religijnym aspekcie do zmartwychwstania.
Zdobione jaja pojawiają się w wielu kulturach – nie są związane wyłącznie z religią chrześcijańską. Powstałe z nich pisanki są wspaniałą dekoracją, która pojawia się zarówno na wielkanocnych stołach jak i w koszyku wielkanocnym zwanym święconką. Święconka ma związek z tradycyjnym święceniem pokarmów, które jest nieodłącznym elementem religijnych obchodów Wielkanocy. W tradycyjnym koszyczku wielkanocnym znajdują się: kiełbasa, chleb, chrzan, pisanki oraz baranek. Baranek, który dla chrześcijan jest symbolem nadziei i Zmartwychwstania, pojawia się w różnej postaci. Zazwyczaj jest to uformowany z lukru lub ciasta dekoracyjny element. W kulturze ludowej często pojawiał się jako figurka rzeźbiona z drewna lub masy solnej.
Współczesnym symbolem świąt stał się wielkanocny zając. Pochodzenie tej tradycji nie jest do końca jasne, jednak na sklepowych pułkach pojawia się mnóstwo czekoladowych zajączków, które są przysmakiem najmłodszych.
Głównym punktem obchodzi Wielkanocy jest uroczyste śniadanie, które obchodzone jest w niedzielny poranek świąt.
Śniadanie wielkanocne
Religijne obchody świąt zaczynają się już od początku Wielkiego Tygodnia, który wchodzi w czas Postu poprzedzającego Wielką Noc. Kulminacją tego okresu jest uroczyste śniadanie w Wielką Niedzielę. Tradycyjne śniadanie rozpoczyna się dzieleniem jajka ze święconki na znak pokoju i nadziei. Następnie rozpoczyna się rodzinne biesiadowanie. Stół wielkanocny, według tradycji, powinien być suto zastawiony i elegancki. Co na śniadanie wielkanocne? Domowe potrawy wielkanocne nie wymagają dużego nakładu pracy. Część z nich można przygotować już wcześniej. W menu wielkanocnym obowiązkowo powinien znaleźć się żur lub barszcz biały. Jeśli nie jesz mięsa z powodzeniem możesz wykorzystać przepis na wegański żurek, którego smak nie ustępuje tradycyjnej zupie. Do śniadania wielkanocnego warto podać dobrej klasy pieczywo. Warto zamówić je w ulubionej piekarni lub też przygotować samodzielnie. Polecamy gorąco przepis na domowy chleb z żeliwnego garnka. Jego smak i aromat doskonale zgra się z wielkanocnymi potrawami.
Oprócz tego na stole nie może zabraknąć wędlin, jaj i oczywiście sałatki jarzynowej.
Jak nakryć stół na Wielkanoc?
Śniadanie wielkanocne jest bardzo uroczyste. Warto postawić na elegancki i stylowy wystrój stołu. Jasno obrus oraz delikatne serwetki ze świątecznym akcentem idealnie będą prezentować się podczas tego posiłku. W tym czasie pojawiają się również pierwsze kwiaty, które można wykorzystać do dekoracji stołu. Postaw na wysokiej jakości zastawę stołową. Poznaj ofertę pięknej i eleganckiej porcelany marki GERLACH. Porcelanę w łatwy sposób skompletujesz z wysokiej jakości zestawem sztućców. Dodatkowo Wielkanocny stół możesz udekorować kiełkująca rzeżuchą lub owsem, czyli trawą wielkanocną. Warto pamiętać, że rzeżucha oprócz walorów dekoracyjnych jest też doskonałym dodatkiem do wielkanocnych dań, jest smaczna i zdrowia. Jedzenie podawaj na eleganckich półmiskach, miseczkach i salaterkach.
Jakie jajka na Wielkanoc?
Jajka na Wielkanoc to nie tylko pisanki, ale również baza wielkanocnego menu. Mogą się one pojawić zarówno jako dodatek lub jako przystawka. Poznaj 5 sposobów na jajka, które staną się pyszną ozdobą stołu.
Jajka możesz także z powodzeniem podać w całości. Warto jednak nieco je upiększyć i wykorzystać sposób na ozdobne jajko. Przygotuj cienkie rajstopy. Za pomocą nożyc utnij z nich pasy o długości ok. 15 cm. Na skorupce jajka umieść liście zieleniny (np. pietruszka, rozmaryn). Mogą być także świeże listki np. brzozy. Po ich przygotowaniu zawiń jaja w pasek z rajstop ciasno związując na supełek. Tak zawinięte gotuj w dużej ilości liści cebuli (sprawdź, jak gotować jaja na twardo). Na koniec skorupki natrzyj oliwą z oliwek. Takie jajka będą wspaniale prezentować się na wielkanocnym stole. Pamiętaj o podaniu dodatkowej salaterki lub miski na skorupki.
Jeśli wśród gości przy stole zasiadają osoby, które nie mogą spożywać jajek możesz je zastąpić. Co zamiast jajek na Wielkanoc? Zamiast przystawki z jajek możesz podać deskę eleganckich serów. Doskonale także sprawdzą się warzywa: seler naciowy, marchew czy papryka podawane z dipami.
Desery na Wielkanoc
Słodkie przepisy na Wielkanoc to gwóźdź programu świątecznego menu. Najbardziej tradycyjnym ciastem w tym czasie jest mazurek. Tradycja pieczenia mazurka jest naprawdę długa. Poznaj niezwykły przepis na mazurek według Adama Borowicza. Innym, równie tradycyjnym deserem jest babka piaskowa. Jest to nieskomplikowana i prosta potrawa, która doskonale prezentuje się na wielkanocnym stole.
Na wielkanocnym stole jednak z powodzeniem mogą znaleźć się także inne słodkości i desery. Polecamy przepis na sernik z malinami lub oryginalne ciasto z fasolą.
Prezenty na Wielkanoc
W czasie Świąt Wielkanocnych tradycją jest obdarowywanie najbliższych miłymi upominkami. Pod długim śniadaniu przychodzi czas na ich wręczenie. W wielu rodzinach prezenty te przynosi Wielkanocny Zając, który podrzuca upominki w różnych miejscach. Przygotowaliśmy propozycje na ciekawe prezenty wielkanocne, które będą nie tylko praktyczne, ale również piękne.
Obdarowywanie bliskich miłymi podarkami to prawdziwa przyjemność. W ofercie marki GERLACH znajdziesz prezent dla każdego:
- prezent dla mamy – proponujemy elegancki i stylowy czajnik NATUR, który wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Sprawdzi się on na każdym rodzaju kuchenki;
- prezent dla taty – zestaw prawdziwego mężczyzny: wielofunkcyjny scyzoryk oraz butelka termiczna AMBIENTE, które sprawdzą się zawsze i w każdych warunkach;
- prezent dla babci – zestaw wysokiej jakości silikonowych form do pieczenia to idealny prezent dla każdej gospodyni;
- prezent dla dziadka – podaruj kartę podarunkową, która pozwoli na wybór wszystkich produktów z szerokiej oferty marlo Gerlach;
- prezent dla dziecka – podaruj niezwykłe sztućce dla dzieci z jednej z trzech serii, które będą nie tylko praktyczne, ale także trwałe i długowieczne.
Stwórz niezapomnianą atmosferę na święta z marką Gerlach!