Zestaw noży w bloku czarnym MODERN
Nóż w dłoni szefa kuchni to jedno z najważniejszych narzędzi. Jednak warunkiem ich udanej współpracy jest odpowiedni stan ostrości krawędzi tnącej noża. Odpowiednio przygotowane ostrze pozwala na precyzyjne i efektywne cięcie, co w znacznym stopniu usprawnia proces przygotowywania posiłków, a także pozwala zachować bezpieczeństwo w kuchni. Dowiedz się jak ostrzyć nóż szefa kuchni oraz jak należy o niego dbać, aby zachował żywotność na długi czas.
Nóż szefa kuchni – co warto o nim wiedzieć?
Nóż szefa kuchni z pewnością jest najważniejszym narzędziem w dłoni każdego kucharza. Jest to jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi kuchennych, które sprawia, że codzienne przygotowywanie posiłków jest naprawdę wyjątkowym procesem. Nóż szefa kuchni powinien znaleźć się w każdej kuchni, niezależnie od poziomu zaawansowania i doświadczenia kucharza.
Jest to narzędzie, którego konstrukcja umożliwia perfekcyjne cięcie, co wpływa zarówno na wygodę użytkowania, jak i bezpieczeństwo. Noże szefa kuchni należą do uniwersalnych narzędzi, które sprawdzą się zarówno do krojenia, siekania jak i filetowania. To jego wszechstronność sprawia, że jest on niezastąpiony.
Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na samą konstrukcję noża. Powinien on mieć odpowiednią twardość oraz ostrość. Miara twardości podawana jest na specjalnej skali Rockwella (Rockwell Hardness Scale), która stosowana jest do oceny twardości różnych materiałów. Zwyczajowo, twardość noży kuchennych obliczana jest na podstawie wartości skali C (HRC), która mierzy twardość materiału na głębokości 0,002 mm. Twardość jest bardzo istotną cechą dobrego noża szefa kuchni. Same narzędzia mogą różnić się zarówno długością jak i kształtem czy twardością — przykładowo nóż szefa kuchni SMART GRAY posiada twardość 54-56 HRC, a japoński nóż szefa kuchni Santoku to już 55-56 HRC.
Jak dbać o nóż szefa kuchni, aby był niezawodny?
Nóż szefa kuchni, aby spełniał swoją rolę, powinien być utrzymany w dobrej kondycji. Co to oznacza? Przede wszystkim należy przestrzegać kilku zasad oraz zaleceń producenta. Na początek warto pamiętać o myciu ręcznym. Mimo tego, że wiele narzędzi – np. stalowe noże kuchenne, można myć w zmywarce, warto tego unikać. Mechaniczne mycie może niszczyć powierzchnie noża, prowadzić do mikrouszkodzeń, a nawet korozji. Jeśli zależy Ci na doskonałej formie noża – myj go ręcznie. Pamiętaj o dokładnym osuszaniu po każdorazowym myciu i kontakcie z wodą. Warto pamiętać, że dla noża ma znaczenie powierzchnia, na której go używamy. Wybieraj wysokiej jakości deski drewniane.
Kluczowe dla utrzymania kondycji noża szefa kuchni jest regularne ostrzenie jego powierzchni tnącej. Jest to bardzo istotny proces, a im nóż intensywniej jest użytkowany, tym większa potrzeba, aby go naostrzyć.
Jak ostrzyć nóż szefa kuchni?
Sposobów na ostre noże kuchenne jest kilka. Na rynku istnieją rozmaite ostrzałki do noży. Każda ostrzałka sprawdzi się lepiej w zależności od materiału, z jakiego zbudowany jest nóż, kształtu oraz stanu ostrza.
Wybierz optymalną ostrzałkę dla standardowego noża szefa kuchni o długości 8’’. Takie noże szefa kuchni znajdziesz w ofercie marki Gerlach. Aby naostrzyć wysokiej jakości nóż szefa kuchni COUNTRY, możesz skorzystać jednej z poniżej opisanych metod ostrzenia.
Jaka ostrzałka do noża szefa kuchni?
Metoda ostrzenia zależy od doboru samego narzędzia. Na rynku jest wiele różnych typów ostrzałek do noży kuchennych. Wśród najbardziej popularnych ostrzałek znajdują się:
- ostrzałki kamienne,
- ostrzałki ceramiczne,
- ostrzałki diamentowe,
- ostrzałki stalowe,
- ostrzałki z węglika wolframu.
W przypadku noży szefa kuchni Gerlach wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej doskonale sprawdzą się ostrzałki ręczne — kompaktowe. Jest to idealny wybór dla każdego zabieganego szefa kuchni. Kompaktowe ostrzałki są łatwe w użyciu, precyzyjne oraz bezpieczne. Bez problemu przechowasz je w szufladzie lub na kuchennym blacie, bowiem design ostrzałek GERLACH sprawia, że nie musisz ich chować przed światem.
Jeśli jesteś doświadczonym kucharzem możesz postawić także na strzałkę kamienną. Ta metoda, choć prosta, wymaga sporej uważności i precyzji. Decydując się na ostrzenie noża szefa kuchni kamieniem musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta ostrza, który w przypadku noży szefa kuchni powinien utrzymywać się na poziomie 20°. Dlatego jeśli nie jesteś profesjonalnym kucharzem ze sporym doświadczeniem, postaw na łatwe w obsłudze ostrzałki kompaktowe.
Ostrzałki kompaktowe – jaką wybrać?
Ostrzałka kompaktowa bez problemu poradzi sobie z nożem szefa kuchni. Możesz postawić na zgrabną ostrzałkę mini SMART, która jest tak mała, że bez problemu zmieści się w szufladzie, za to jej wielkie możliwości pozwolą naostrzyć wszystkie noże kuchenne w Twoim domu. Ostrzenie stępionych krawędzi tnących wykonuje się za pomocą stali spiekanej, a specjalne ostrze ceramiczne wygładza krawędzie narzędzia. Mini ostrzałka SMART posiada komfortowy uchwyt pokryty specjalną antypoślizgową powłoką, która zapobiegać ma przemieszczaniu się chwytu podczas ostrzenia. Jej design jest nowoczesnym i zarazem efektowny.
Inną ostrzałką marki GERLACH, która warta jest uwagi jest nieco większa – ostrzałka GRANITEX 3w1. Wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej, jest wyjątkowo estetyczna. Jej design idealnie wpisywać się będzie w styl minimalistycznych wnętrz. Rękojeść ostrzałki jest specjalnie wyprofilowana, a wykonana jest z przyjemnego w dotyku tworzywa o satynowym wykończeniu, która nawiązuje do naturalnej kolorystyki granitu. Trójfazowa ostrzałka ręczna jest bardzo łatwa w użyciu. Regularne ostrzenie noży szefa kuchni ostrzałkami Gerlach gwarantuje trwałość samego narzędzia, a także radość z przygotowywania ulubionych posiłków.
NOŻE KUCHENNE GERLACH KUPISZ W NASTĘPUJĄCYCH KATEGORIACH:
NOŻE KUCHENNE ZESTAWY NOŻYCH KUCHENNYCH NOŻE SANTOKU NOŻE DO OBIERANIA WARZYW NOŻE SZEFA KUCHNI OSTRZAŁKI DO NOŻY NOŻE POJEDYNCZE NOŻE KUCHENNE NA PREZENT NOŻE KUCHENNE NA PREZENT ŚLUBNY