Wykorzystanie garnka do pieczenia chleba to prosty sposób na wypiekanie zdrowego domowego pieczywa. Mimo szybkiego trybu życia i dynamicznych zmian, jakie wymusza na społeczeństwie rzeczywistość, wiele osób chętnie wraca do korzeni i wykorzystuje tradycyjne przepisy na domowe wypieki. Sprawdź, jaki garnek do pieczenia chleba wybrać i poznaj proste i smaczne przepisy na własnoręcznie robione pieczywo!
Tradycyjny chleb
Chleb należy do najprostszych i najbardziej popularnych wypieków. To podstawa diety wielu kuchni całego świata, a jego historia sięga tysięcy lat wstecz, aż do epoki neolitu. Jednak to w starożytnym Egipcie stał się podstawowym elementem codziennej diety. Chleb w Egipcie wypiekany był z pszenicy, a Egipcjanie do fermentacji ciasta stosowali naturalne zakwasy. Starożytne pieczywo było wypalane w glinianych lub kamiennych piecach.
Podobnie jak w starożytności, tak i dziś, chleb jest nieodłącznym elementem codzienności, choć metody jego wypieku na przestrzeni wieków ciągle się zmieniały i ewoluowały. Dziś pieczywo jest dostępne niemalże na każdym rogu ulicy, jednak coraz chętniej sięgamy również po przepisy na domowe wypieki.
Wypiekanie domowego chleba
Tradycja wypieku domowego chleba jest bardzo stara, ale w dzisiejszym, zabieganym świecie nabiera ona zupełnie nowego wymiaru. Jest to okazja do tego, aby zwolnić tempo i delektować się każą chwilą. Do wypieku dobrego chleba potrzebny jest czas, cierpliwość i uważność.
O ile w dawnych czasach wypiek chleba był swoistą rutyną, o tyle dzisiaj dla wielu osób jest to pewien luksus. Warto zatem sprawić, aby domowe wypiekanie chleba stało się małą ceremonią. Od czego zacząć?
Rozpoczęcie przygody z domowym pieczeniem chleba, wymaga odrobiny przygotowania. Przede wszystkim należy wybrać przepis na ciasto oraz sposób wypieku, istnieje bowiem wiele gatunków pieczywa wypiekanego w domu. Decyzja jak wypiekać domowe pieczywo zależy wyłącznie od Twoich preferencji i oczekiwań.
Jak wypiekać chleb w domu?
Sposobów na wypiekanie chleba jest całkiem sporo. Możesz wykorzystać specjalną maszynę do chleba, a także skorzystać z tradycyjnych sposobów i samodzielnie wykonać ciasto. Do wypiekania chleba w domowych warunkach najlepiej sprawdzi się specjalna forma, np. silikonowa forma do pieczenia (keksówka) lub garnek żeliwny do pieczenia chleba. W obu przypadkach należy wyrobić ciasto, umieścić je w formie i piec w piekarniku. Aby samodzielnie stworzyć pieczywo, przygotuj odpowiednie składniki (zazwyczaj jest to mąka, woda, drożdże lub zakwas i sól) oraz wybrane naczynie do wypieku chleba. W tym artykule podpowiemy, dlaczego warto używać garnki do chleba.
Jaki garnek do wypieku chleba?
Pieczenie chleba w garnku to prosty patent na udane domowe pieczywo. Nie potrzebujesz specjalnych naczyń, ani narzędzi. Do wypieku chleba najlepiej użyć garnka emaliowanego. Idealnie sprawdzi się garnek NATUR IRON, którego powłoka sprawia, że ciasto nie będzie przywierało do dna. Garnki NATUR IRON wykonane są z wysokiej klasy żeliwa, co sprawia, że chleb piecze się w nich w podobny sposób co w oryginalnym chlebowym piecu. Dodatkowo eleganckie naczynia doskonale prezentują się w kuchni. Decydując się na wypiekanie chleba w garnku uzyskasz perfekcyjny smak tradycyjnego pieczywo z lekko chrupiącą skórką. Dzieje się tak dzięki specjalnym wypustkom w pokrywach garnków NATUR IRON, które usprawniając cyrkulację powietrza i pary wodnej, utrzymują ciepło znacznie dłużej od tradycyjnych garnków. Warto także zaznaczyć uniwersalność garnków NATUR IRON, które sprawdzą się nie tylko do pieczenia. Są to także naczynia na kuchenkę elektryczną, garnki na kuchenkę gazową czy garnki na indukcję. Jeśli szukasz naprawdę uniwersalnych naczyń do swojej kuchni postaw na żeliwne garnki GERLACH.
Jakie ciasto do chleba z garnka?
Aby chleb garnka smakował wyśmienicie warto przygotować zaczyn. Wymieszaj w misce następujące składniki:
-
- 600 g mąki pszennej typ 650
- 360 g ciepłej wody
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru
- 25 g świeżych drożdży lub 2 łyżeczki suchych
Do 2 łyżeczek soli dodaj 600 g mąki, 2 łyżki cukru oraz drożdże. Jeśli korzystasz ze świeżych drożdży, małymi porcjami wkruszaj je do reszty składników. W przypadku suchych droższy wystarczy wsypać dwie łyżeczki. W środku masy stwórz dziurę i powoli wlej do niej 360 g ciepłej wody delikatnie mieszając zawartość. Taki wymieszany zaczyn przykryj ściereczką i pozostaw na ok.10-15 minut, aby podwoił swoją masę.
Gdy Twój zaczyn wyrósł i jest gotowy, zacznij od delikatnego wymieszania go silikonową szpatułką. Następnie zacznij wygniatać ciasto ręką formując z niego charakterystyczny bochenek. Przygotuj szmatkę, obficie ją obsyp mąką i delikatnie otul nią całe ciasto. Pozostaw do wyrośnięcia!
Jak przygotować garnek do pieczenia chleba?
Jeśli ciasto na chleb jest już w ostatnim procesie wzrostu — czas na przygotowanie garnka. Garnki NATUR IRON wykonane z odlewanego żeliwa mogą być nagrzewane do bardzo wysokich temperatur bez ryzyka wystąpienia odkształceń. Nagrzej piekarnik do 250°C i umieść w nim żeliwny garnek na około 40 minut. Nagrzewanie garnka to ważna technika wypieku chleba w domu. Sprzyja ono sprawnemu utworzeniu pary wodnej podczas pieczenia, która pozwala na lepsze wyrośnięcie wnętrza chleba. Ponadto wpływa na jakość skórki – chleb wypiekany w odpowiednio nagrzanym garnku to gwarancja aromatycznej, chrupiącej skórki.
Pieczenie domowego chleba
Gdy garnek jest odpowiednio nagrzany, a bochenek chleba wydaje się być dobrze wyrośnięty, czas na etap wypieku. Ostrożnie wyjmij żeliwny garnek z piekarnika (pamiętając o tym, że jest on naprawdę rozgrzany) i delikatnie wsuń do niego bochenek ze szmatki. Zamknij garnek pokrywą i umieść w piekarniku na ok. 30-40 minut. Temperaturę piekarnika zmniejsz do ok. 220°C.
Po upływie tego czasu, z żeliwnego garnka zdejmij pokrywę, aby przez kolejne 20-20 minut chleb dopiekał się bez niej. Dzięki temu skórka będzie delikatnie zarumieniona i popękana.
Jak ostudzić domowy chleb?
Gdy chleb wydaje się już odpowiednio wypieczony, czas na ostatni etap, jakim jest ostudzenie chleba. Jest to bardzo ważna czynność, bowiem sprawia ona, że skórka stanie się perfekcyjnie chrupka, a ciasto chleba osiągnie idealną konsystencję. Najlepszym sposobem na studzenie chleba jest położenie go na kracie. Po zakończeniu procesu pieczenia delikatnie wyjmij chleb i połóż go na kratce. Pamiętaj, aby poczekać z próbowaniem wypieku do całkowitego wystygnięcia. Chleba nie należy kroić gdy jest ciepły, bowiem może to doprowadzić do jego deformacji. Jeśli to możliwie postaraj się, aby chleb studzić na świeżym i suchym powietrzu.
Jak przechowywać chleb z żeliwnego garnka?
Aby długo cieszyć się świeżością chleba należy go odpowiednio przechowywać. Najskuteczniejszym sposobem jest przechowywanie go w specjalnym chlebaku. Postaw na drewniany chlebak NATUR. Naczynie to wykonane jest z drewna dębowego. Ten królewski materiał ma właściwości bakteriobójcze i idealnie nadaje się do przechowywania chleba.
Naczynie posiada dopasowaną, dwustronną pokrywę, której wewnętrzna część może przy okazji pełnić funkcję wygodnej deski do krojenia!
Chlebaki NATUR dostępne są w dwóch wariantach: w eleganckim czarnym wydaniu oraz w wersji w pełni drewnianej. Każdy z nich prezentuje się na kuchennym blacie z prawdziwą klasą!
Jaki nóż do chleba?
Nóż do chleba to ważny element w każdej kuchni. Krojenie chleba często jest dość wymagające, dobrze zatem mieć w zanadrzu dobry nóż specjalnie do pieczywa. Jego ostrze posiada charakterystyczne ząbki, które pozwalają na równomierne krojenie bez rozrywania miękkiego wnętrza. Poznaj noże do chleba marki Gerlach:
LOFT Nóż do chleba 8" w blistrze
Nóż ten doskonale sprawdzi się do krojenia świeżego domowego chleba, jak i bułek, czy nawet słodkich drożdżówek. Został wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej X50CrMoV15 z dodatkiem chromu, wanadu i molibdenu. Jest bardzo wytrzymały i odporny na korozję. Jego twardość na skali Rockwella wynosi 55-56 HRC. Jego rękojeść została wyposażona w ergonomiczną i antypoślizgową powłokę z trwałego tworzywa ABS, która pozwala na pewny i stabilny chwyt umożliwiając krojenie idealnie równych kromek.
NATUR Nóż do chleba 8’’ w bloku drewnianym
Specjalny nóż do chleba, który należy do zestawu noży w bloku NATUR. Również wykonany ze stali niemieckiej X50CrMoV15 z dodatkiem chromu, wanadu i molibdenu, dzięki czemu jest on jeszcze bardziej wytrzymały i odporny na korozję. Jego twardość na skali Rockwella wynosi 55-56 HRC. Model ten wyposażony jest w piękną i ergonomiczną rękojeść, która wykonana jest z dębowego drewna. Na końcówce rączki znajduje piktogram określający rodzaj i przeznaczenie noża.
Przygotuj najlepsze tradycyjne pieczywo domowe z marką Gerlach!
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jaki garnek do smażenia frytek?
Jaki garnek do gotowania ryżu?
Jaki garnek do smażenia powideł i dżemów?
Jaki garnek do smażenia mięsa?
Jaki garnek do gotowania bigosu wybrać?
Jaki garnek do gotowania rosołu wybrać?