Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Wyobraź sobie poranki z pysznymi naleśnikami, racuchami lub małymi plackami… Przygotowanie naleśników jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać ze sobą kilka składników: mąkę, jajka, mleko, wodę i ciasto gotowe. Teraz tylko wystarczy je usmażyć na odpowiedniej patelni.
Jaka powinna być dobra patelnia naleśnikowa?
Szukając idealnej patelni naleśnikowej, warto zwrócić uwagę na kilka cech związanych z jej budową. Ważne są między innymi: jej dno, brzegi, materiał wykonania, powłoka, uchwyt oraz jej kompatybilność z różnymi typami kuchenek. Odpowiednie wykonanie jest niezwykle ważne, dlatego że to ono ma największy wpływ na bezpieczeństwo użytkowania takiej patelni. Wysokiej jakości produkt będzie stabilny i pozwoli na łatwe podnoszenie go np. przez nienagrzewającą się rączkę.
Ponadto dobrej jakości patelnie będą również bardziej wytrzymałe, a co za tym idzie, pozwoli Ci na zaoszczędzenie w dłuższej perspektywie czasu. Ponadto jest to również bardziej ekologiczne. Im dłuższe jest życie produktu, tym lepiej wykorzystuje się zasoby, które zostały wykorzystane do jego stworzenia. To wszystko sprawia, że naprawdę warto stawiać na jakość, niezależnie od tego, jaki produkt planujesz kupić.
Patelnia naleśnikowa – idealnie płaska o okrągłym kształcie
Idealna patelnia naleśnikowa powinna mieć idealnie gładkie dno o okrągłym kształcie. Dzięki temu bez problemu wylejesz na nią masę, która pokryje je równomierną, cienką warstwą, a następnie zetnie się, tworząc pysznego naleśnika.
Norma europejska dopuszcza drobne wygięcia dna, jednak w przypadku patelni naleśnikowych nawet drobne odejście od normy może być problematyczne i skutkować tworzeniem nierównych naleśników, które nie będą się odpowiednio dobrze zwijać lub składać. Dlatego zwróć na to szczególną uwagę. Pamiętaj jednak, że każda patelnia przy nieodpowiednim użytkowaniu może się wygiąć. Z tego powodu smażąc, zwracaj uwagę na temperaturę (nie powinna przekraczać tej zalecanej przez producenta). Ponadto nigdy nie zalewaj gorącej patelni zimną wodą. Duża różnica temperatur również może doprowadzić do zniszczenia się naczynia.
Patelnia naleśnikowa – powinna mieć niskie brzegi
Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę w trakcie zakupu patelni naleśnikowej są jej bardzo niskie ścianki. Ułatwiają one korzystanie ze szpatułki w trakcie smażenia. Dzięki nim w łatwy sposób podłożysz ją pod naleśnik, w wygodny sposób go podważając. Następnie można zdjąć naleśnik z patelni lub odwrócić go na drugą stronę.
Niskie brzegi naczynia to główna cecha, która wyróżnia patelnię naleśnikową od innych. Sprawiają one, że nie jest to tak uniwersalne naczynie, jak patelnia klasyczna lub głęboka. Choć sprawdzi się też do np. przygotowywania jajka sadzonego czy kotletów, nie będzie nadawała się do przygotowywania sosów, zup, czy dać typu stir fry, ponieważ składniki będą po prostu się z niej wylewać bądź wypadać. Dlatego też warto mieć to na uwadze w trakcie zakupu naczynia. Nie powinna być to jedyna patelnia w Twojej kolekcji, chyba że naleśniki i pancakes są jedynymi daniami, które przygotowujesz na patelni w swojej kuchni.
Nieprzywierająca powłoka na patelni naleśnikowej
Niewielka ilość tłuszczu wystarczy do usmażenia naleśnika bez przypalenia go, zwłaszcza jeśli patelnia posiada nieprzywierającą powłokę (np. ceramiczną lub teflonową). Naczynia pokryte warstwą ceramiczną charakteryzują się odpornością na ścieranie, zarysowania, odkształcenia oraz są bezpieczne dla zdrowia (nie zawierają szkodliwych substancji i nie reagują ze smażonymi produktami). Patelnie nieprzywierające są więc bezpieczne i wygodne w użytkowaniu.
Należy jednak pamiętać, że nie istnieje coś takiego, jak patelnie beztłuszczowe. Niewielka ilość oleju powinna się znaleźć na powierzchni naczynia zawsze, gdy rozpoczynasz smażenie.
Jakie akcesoria należy używać na patelni naleśnikowej z powłoką?
Powłoka nieprzywierająca naprawdę ułatwia przygotowywanie naleśników i jest w przypadku takiej patelni niemal idealna. Dzięki niej masa nie przywiera do powierzchni i można ją w wygodny sposób odwrócić na drugą stronę, aby przyrumienić smażone danie. Co prawda mają one zwykle ograniczenia związane z maksymalną temperaturą użytkowania, jednak naleśniki nie wymagają ani szczególnie długiego czasu przygotowywania, ani też wyjątkowo wysokich temperatur, dlatego w tym przypadku nie jest to żadna przeszkoda.
Jednakże powłoki nieprzywierające są stosunkowo miękkie. Dlatego też jeśli będziesz używać na takich patelniach akcesoriów stalowych może okazać się, że naczynie ulegnie zarysowaniu. Aby tego uniknąć stosuj akcesoria z silikonowymi lub drewnianymi końcówkami. To pozwoli Ci wydłużyć żywotność patelni i cieszyć się jej wysoką jakością oraz wygodą użytkowania przez długi czas. !
W ofercie marki Gerlach znajdziesz podobne akcesoria w ramach linii NATUR. Posiadają one uchwyt wykonany z naturalnego drewna oraz zakończenia stworzone z silikonu premium.
Czy patelnia naleśnikowa nadaje się do zmywarki?
Niestety, patelnia naleśnikowa z powłoką nie powinna być użytkowana w zmywarce. Wysoka temperatura oraz mocne detergenty mogą negatywnie wpłynąć na jej właściwości nieprzywierające. Dlatego takie patelnie należy czyścić ręcznie.
Jest to jednak naprawdę proste. Naleśniki nie należą do dań, które w szczególnym stopniu brudzą patelnie, dlatego po przygotowaniu ich zazwyczaj wystarczy tylko przetrzeć powierzchnię naczynia za pomocą ręcznika papierowego. Następnie możesz schować je do szuflady bądź szafki. Jeśli zaś chcesz ją umyć, użyj miękkiej gąbeczki. Nie szoruj powierzchni – jeśli jakieś elementy naleśników do niej przywarły, najpierw namocz patelnie.
Na całe szczęście nieprzywierające powłoki sprawiają, że ręczne czyszczenie patelni jest zwykle naprawdę szybkie i wygodne, dlatego nie musisz się o to martwić!
Grube dno w patelni naleśnikowej
Patelnie z grubym dnem równomiernie nagrzewają się, co ułatwia pracę, a jednocześnie jest energooszczędne.
Ergonomiczny uchwyt patelni naleśnikowej
Smażenie naleśników wiąże się z częstym obracaniem i przekładaniem patelni. Aby komfort korzystania z niej był jak najlepszy, warto zwrócić uwagę na uchwyt, który nie nagrzewa się i posiada antypoślizgową powłokę. Znika wówczas ryzyko wyślizgnięcia się z ręki.
Z czego może być wykonana patelnia naleśnikowa?
Najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji patelni i garnków jest stal nierdzewna, ale naczynie do naleśników może być wykonane również z innych materiałów np. żeliwa. Każdy z nich ma inne właściwości oraz w inny sposób przewodzi ciepło. Niektóre patelnie mogą nagrzewać się szybko, a inne wolniej, ale w zamian dłużej utrzymują wyższą temperaturę (nawet po zakończeniu smażenia).
Na jaką kuchenkę nadaje się patelnia naleśnikowa?
Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy wybrana patelnia nadaje się na Twoją płytę grzewczą. Na opakowaniu lub jej dnie znajdziesz odpowiednie znaki symbolizujące kuchenki: gazową, ceramiczną, elektryczną oraz indukcyjną.
Gdy już wybierzesz idealną patelnię do naleśników, spełniającą wszystkie Twoje oczekiwania, pamiętaj o pielęgnacji naczynia zarówno podczas użytkowania, jak i po. Stosuj wyłącznie drewniane lub silikonowe akcesoria kuchenne, które nie zarysują powierzchni. Zmywaj ręcznie, delikatną ściereczką lub miękką stroną gąbki, a zastosowana w patelni powłoka nie utraci swoich właściwości.
Sprawdź też, jaka patelnia jest najlepsza.
PATELNIE GERLACH KUPISZ W NASTĘPUJĄCYCH KATEGORIACH:
PATELNIE PATELNIE GRILLOWE PATELNIE ZE STALI NIERDZEWNEJ PATELNIE ALUMINIOWE ZESTAW PATELNI WOKI PATELNIE BEZTŁUSZCZOWE PATELNIE CERAMICZNE PATELNIE NIEPRZYWIERAJĄCEPATELNIE GRANITOWE PATELNIE NA KUCHENKĘ GAZOWĄ PATELNIE DO NALEŚNIKÓW
PRZECZYTAJ TAKŻE
Jaka patelnia do smażenia kotletów? Podpowiadamy!
Jaka patelnia do pancakes? Podpowiadamy!
Jaka patelnia na ognisko? Podpowiadamy!
Jaką patelnię ceramiczną wybrać? Podpowiadamy!
Jaka patelnia grillowa? Sprawdź czym kierować się wyborze!
Jaka patelnia do smażenia ryby? Sprawdź!