Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Okres wiosennych świąt to nie tylko czas zadumy i świętowania, ale również przygotowania tradycyjnych przysmaków. Jakie ciasta na Wielkanoc przygotować dla siebie i bliskich? Sprawdź nasze propozycje i dowiedz się, dlaczego warto stworzyć właśnie te przysmaki.
Wielkanoc w polskiej tradycji
Wielkanoc to najważniejsze święto w chrześcijańskim kalendarzu, które upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To czas pełen symboliki związanej z odradzaniem się życia i nadzieją, łącząc się również z nastającą wiosną.
Przygotowania do świąt zaczynają się w okresie Wielkiego Postu, który kończy się wraz z nastaniem Wielkiej Niedzieli. Rozpoczyna ją zwykle świąteczne śniadanie, w trakcie którego podaje się wiele symbolicznych potraw, w tym jajka, chrzan i białą kiełbasę. W ten dzień często serwuje się również ciasta wielkanocne, wpisane od lat w polską tradycję.
Ciasta wielkanocne też mają swoją symbolikę
Symbole są szczególnie ważne w czasie Wielkanocy. Również serwowane wówczas ciasta mają swoje znaczenie. Każdy serwowany w Polsce typ tradycyjnego wypieku ma przypisane znaczenie, podobnie jak wykorzystywane wówczas składniki do np. ich ozdabiania. Same ciasta kojarzone są z radością i świętowaniem. Ich smak, słodycz oraz dekoracyjny wygląd mają przypominać o zwycięstwie światła nad ciemnością.
Poznaj ciasta na Wielkanoc, które warto przygotować!
W czasie Wielkanocy warto przygotować tradycyjne ciasta o symbolicznym znaczeniu, ale niekoniecznie musisz się ograniczać. Poznaj różne wypieki, które w tym czasie warto przygotować. Postaw na te, które najbardziej lubi Twoja rodzina. Możesz postępować zgodnie z tradycją, lub przeciwnie – postawić na takie słodkości, które zupełnie nie kojarzą się z Wielkanocą, ale sprawią radość Twoim bliskim. Oto nasze propozycje i inspiracje.
Do przygotowania ciast na pewno przydadzą Ci się wygodne i trwałe foremki do pieczenia.
Babka wielkanocna – polskie tradycyjne ciasto
Babka wielkanocna jest jednym z najpopularniejszych tradycyjnych ciast, które w Polsce piecze się nie tylko w tym okresie. Można ją przygotować na wiele sposobów: na bazie ciasta drożdżowego, w wersji „piaskowej” (z mąką ziemniaczaną) i z różnymi dodatkami. Niektóre babki są waniliowe, inne cytrynowe, a jeszcze inne – dwukolorowe, marmurkowe, z dodatkiem kakao. Babka jest symbolem dostatku i radości i dla wielu osób nie ma tradycyjnego wielkanocnego stołu bez niej na środku.
Cienkie, kruche ciasto z dodatkami, czyli Mazurek
Kolejnym tradycyjnym, wielkanocnym ciastem jest mazurek. Aby go przygotować, należy upiec kruchy, słodki spód, a następnie ozdobić wierzchnią warstwę ciasta za pomocą czekolady, kajmaku, dżemów, bakalii, orzechów i innych składników. Można od razu przygotować mazurka w kształcie np. jajka wielkanocnego lub króliczka. Zazwyczaj to ciasta, które po prostu wspaniale wyglądają.
Mazurek jest symbolem bogactwa, radości ze Zmartwychwstania oraz symbolizuje końcówkę postu. Jego przygotowanie może być jednak dość trudne, zwłaszcza dla osób, które nie specjalizują się w ozdabianiu wypieków. Mamy jednak na to rozwiązanie! Możesz przygotować tartę/mazurka z pysznym kremem adwokatowym, która doskonale się prezentuje, a nie jest wcale trudna w stworzeniu. Przepis, opracowany przez Adama Borowicza, znajdziesz TUTAJ.
Sernik to idealna propozycja ciasta na Wielkanoc
Sernik, przez to, jakich składników się używa do jego przygotowania, to synonim gościnności i obfitości. Niezależnie od tego, czy postawisz na tradycyjny, czy bardziej nowoczesny przepis, doskonale wpisze się on w tradycję wielkanocną. A przepisów na tego typu ciasta nie brakuje! Możesz na przykład stworzyć tęczowy sernik bez pieczenia (przepis TUTAJ) lub też sernik w stylu greckim z dodatkiem sera feta (przepis TUTAJ).
Chcesz upewnić się, że Twój wielkanocny sernik na zimno wyjdzie? Sprawdź nasz poradnik na temat przygotowania takich słodkości: ZOBACZ!
Za wschodnią tradycją, czyli pascha wielkanocna
We wschodniej części polski jednym z tradycyjnych deserów jest pascha wielkanocna. Przygotowuje się ją na bazie twarogu, masła, żółtek i cukru. Ponieważ zawiera wiele składników pochodzenia mlecznego kojarzy się z dostatkiem, życiem i odrodzeniem. Co ważne, do uformowania paschy w odpowiedni kształt, potrzebne jest sitko o średnicy ok. 20 cm oraz ściereczka muślinowa bądź gaza.
Ciasto marchewkowe na nowoczesną Wielkanoc
Choć ciasto marchewkowe nie jest tradycyjnym wypiekiem na ten okres, to coraz częściej pojawia się na stołach również w tym okresie. W końcu Wielkanoc kojarzy się z zajączkami, zajączki zaś – z marchewkami, a to one są bazą do stworzenia tego pysznego wypieku. Jest wilgotne i aromatyczne, przełamane pysznym, kremowym serkiem, co sprawia, że naprawdę wiele osób chętnie po nie sięga. Sprawdź jak je zrobić w wersji z pyszną kruszonką TUTAJ.
Brownie, czyli ciasto dla miłośników czekolady
Dobrym pomysłem na wielkanocny wypiek jest brownie. To amerykańskie ciasto jest niezwykle bogate w smaku. Przygotowuje się je na bazie dużej ilości czekolady, a jeśli ozdobisz je w odpowiedni sposób, możesz w łatwy sposób nawiązać do wielkanocnych tradycji. Sprawdź podstawowy przepis TUTAJ lub stwórz wariacje na jego temat np. piekąc brownie babeczki (przepis TUTAJ) lub tworząc buraczane brownie (przepis TUTAJ).
Makowiec na wielkanocny stół
Kolejnym, nieco bardziej tradycyjnym ciastem wielkanocnym, jest makowiec. Wynika to z symboliki jego najważniejszego składnika, czyli maku. Jest on kojarzony z płodnością i obfitością, a także z pomyślnością. Według wierzeń miał przynosić szczęście, chronić domostwo i zapewnić urodzaj. Tak jak i w przypadku serników, tak i w przypadku makowców nie brakuje ciekawych przepisów. Można przygotować zawijaną struclę, czy też wypieki na kruchym cieście albo z ciasta francuskiego. Tworzy się też czasem rolady przekładane kremem z dodatkiem maku, a także makowce bez pieczenia: to warstwowe ciasta na bazie gotowych ciasteczek, przekładane kremem.
Pomysłów na proste ciasta na Wielkanoc nie brakuje
Jak widzisz, na Wielkanoc możesz przygotować naprawdę różnorodne ciasta. Nie brakuje ciekawych inspiracji, zarówno tradycyjnych, jak i tych bardziej nowoczesnych. Większość z nich jest zaś dość prosta w wykonaniu – nie potrzebujesz szczególnych umiejętności, aby przygotować pyszne wypieki, które uprzyjemnią Ci świętowanie. Dlatego wybierz jeden lub kilka przepisów i ciesz się wyjątkowym smakiem deserów wielkanocnych.